Plzeňští olympionici psali medailové příběhy

V Brně skončily Hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže. Ve výpravě Plzeňského kraje nechyběla řada Plzeňanek a Plzeňanů, z nichž mnozí psali medailové příběhy. Můžete si je přečíst v našem krátkém souhrnu a věříme, že se spolu s námi těšíte na jejich další pokračování při dalších turnajích, závodech a soutěžích.

Tomáš Chocholatý napodobil Michaela Phelpse

Medailovou sklizeň alá Michael Phelps předvedl na Hrách VIII. letní olympiády dětí a mládeže plavec Tomáš Chocholatý. Sbírka fenomenálního amerického plavce sice zůstává ještě o něco bohatší, to ale pro Tomáše určitě bude jen motivací do budoucna. Z Brna si Chochy odváží pět medailí, z toho tři zlaté (100 P, 200 P, 200 PZ) a dvě stříbrné (200 VZ, 400 VZ).

Svěřenec trenérky Zuzany Panýrkové tak v počtu medailí vyrovnal sbírku Terezy Polcarové z LODM 2015, která tehdy v Plzni vyplavala čtyři zlata a jedno stříbro. A jak hodnotí svoje účinkování na LODM samotný Tomáš? Stručně, ale výstižně: „Úžasná atmosféra, teď to ještě někdy prožít na té opravdové olympiádě,“ svěřil se plavec Slávie VŠ Plzeň.

Tomáš Chocholatý

Tomáš Chocholatý

K rozšíření medailové sbírky výpravy Plzeňského kraje ale přispěli i další plavci. Jan Hlaváč (PK Slávia VŠ Plzeň) dohmátl jako první na trati 100 M, v závodu na 100 Z bral stříbro. Pro kov stejné hodnoty si doplaval jeho oddílový kolega Tomáš Filip na trati 100 P.

Pořádně se činil také Matěj Sladký (PK Slávia VŠ Plzeň), kterému se po LODM na krku houpu dvě stříbra (50 VZ, 200 PZ) a dva bronzy (100 VZ, 100 M). Druhé místo vybojovala Markéta Šímová (PK Slávia VŠ Plzeň) na trati 100 P.

Na foto zprava doleva: Jan Hlaváč, Tomáš Chocholatý, Matěj Sladký, Martin Fait, Tomáš Filip, Markéta Šímová

Na foto zprava doleva: Jan Hlaváč, Tomáš Chocholatý, Matěj Sladký, Martin Fait, Tomáš Filip, Markéta Šímová

Mezi atlety zářila Barbara Píchalová

Nedílnou součástí olympijských her je její část zasvěcená královně sportu. Na atletickém stadionu VUT v Brně zářila Barbara Píchalová (AK ŠKODA Plzeň), která start ve dvou individuálních disciplínách přetavila ve dvě zlata (100 m překážek a dálka). Na maximum tak vylepšila svoje představení z LODM 2015, kde získala zlato a stříbro (60 m překážek, 60 m). V Brně navíc přidala ještě bronzovou medaili ze štafety na 4 x 60 m.

Další atletické medaile pro Plzeň získala Viktorie Hanzlíková (AK ŠKODA Plzeň), která byla 3. v běhu na 60 m překážek a ve stejné disciplíně chlapců Tomáš Koza (AK ŠKODA Plzeň).

Barbara Píchalová

Barbara Píchalová

Cyklista Štěpán Krula veze dvě stříbra z dráhy

Možná si vzpomenete, že jsme ještě před začátkem olympiády na facebooku položili řečnickou otázku, zda bude v cíli cyklistických závodů nejrychlejší Štěpán Krula (MS BIKE ACADEMY racing). Nebyl, ale bylo to vážně o fous. Od zlata Štěpána v závodě na 500 m s pevným startem na dráze dělilo necelých půl sekundy. O onen pověstný fous byl rychlejší jen další reprezentant Plzeňského kraje, čtrnáctiletý Matyáš Fiala (se čtyřmi zlaty nejúspěšnější cyklista Her).

Druhé stříbro sympaťák z Plzně přidal ve stíhacím závodě jednotlivců a za zmínku určitě stojí také Štěpánovo 5. místo v MTB CrossCountry. Cyklistický bronz přidala i Štěpánova oddílová kolegyně Simona Spěšná ve scratchi. Další členka MS BIKE ACADEMY racing Nikol Soustružníková sbírku dokompletovalo dvěma zlaty a jedním stříbrem.

Štěpán Krula s trenérem Milanem Spěšným

Štěpán Krula s trenérem Milanem Spěšným

K úspěchu cyklistů svým dílem přispělo i zázemí, které tým Plzeňského kraje na olympiádě měl, a které oceňovali i samotní závodníci. K dispozici byl trenér na dráhu i MTB nebo vlastní terapeutka. „Byla tady perfektní atmosféra, fanoušci… Prostě paráda. To vše se odrazilo na výkonnosti a odměnou byly medailové zisky a pódiová umístění všech závodníků,“ zhodnotil olympijské vystoupení Štěpán Krula.

Část úspěšné cyklistické sestavy Plzeňského kraje

Část úspěšné cyklistické sestavy Plzeňského kraje

Jachting: Sourozenci Dobří opět na výbornou

Jakub a Tereza Dobrých (TJ Lokomotiva Plzeň – jachting) na Brněnské přehradě potvrdili pověst favoritů. Ve třídě RS Feva v konkurenci 14 posádek jasně kralovali. „Závodilo se nám dobře, byly tu hezké podmínky i hezky foukalo,“ hodnotila olympijské závody Tereza Dobrá, kterou nyní i s bratrem čeká mistrovství světa v Holandsku.

Jakub a Tereza Dobrých

Jakub a Tereza Dobrých

Triatlon: Matěj Marek bronzový, Jakub pátý

Na zlato a stříbro, podobně jako se to povedlo bratrům Brownleeovým na OH v Riu to sice nevyšlo, přesto medaile alespoň jednomu z bratrské dvojice Markových cinkla. Matěj mezi staršími žáky skončil na třetím místě a mezi pět nejlepších se dostal i Jakub.

Pódiové umístění pro Matěje i Jakuba Marka

Pódiové umístění pro Matěje i Jakuba Marka

„Musím přiznat, že jsem se před LODM připravoval spíše na plavecké mistrovství republiky, takže moje běžecká a cyklistická forma nebyla tak dobrá jako při vítězství na Českém poháru v Příbrami. Také hrálo roli velké vedro, které mi při závodě nesedí, a proto jsem s umístěním velmi spokojen,“ hodnotil olympijský závod Matěj Marek (Triatlon Plzeň).

Jakub se v předolympijském období potýkal se zdravotními problémy a s umístěním v TOP 5 byl také spokojený. „Plavecká část probíhala podle mých představ, jelikož jsem z vody vyplaval jako první a vytvořil si menší náskok na ostatní konkurenty. Cyklistická část neproběhla podle našich představ, protože se jednomu ze soupeřů podařilo naši skupinu dojet, ale potom už se dařilo navyšovat náskok na ostatní soupeře. Na běhu vzhledem k minulým zdravotním problémům a tím pádem omezené běžecké přípravě jsem si na jistotu hlídal páté místo,“ uvedl Jakub Marek.

marek-lodm-2017

Neztratili se ani orientační běžci

A to doslova i v přeneseném slova smyslu :-). Lukáš Richtr ze Sport Clubu Plzeň osvědčil kombinaci skvělého čtení mapy a rychlého běhu a výsledkem bylo zlato ze sprintu a stříbro na krátké trati. Lukáš tak navázal na svoje úspěšné přestavení z LODM v Plzni. Další zlato přidala na krátké trati Kamila Richtrová.

lukas-richtr

Plzeň potvrdila, že je baštou sportovní střelby

Tradičním dodavatelem medailí z „velkých“ olympiád je sportovní střelba. Nejinak tomu bylo i v případě LODM v Brně, kde se plzeňští sportovní střelci postarali o navýšení bodových zisků Plzeňského kraje.

Tomáš Morávek (SSK Dukla Plzeň) vystřílel zlato ve vzduchové pušce (VzPu 40), Veronika Schejbalová (SSK Plzeň-Slovany) přidala první místo ve vzduchové pistoli (VzPi 40) stejně jako Jakub Sochor (SSK Dukla Plzeň) mezi chlapci. Eva Hajšmanová (SSK Dukla Plzeň) přispěla stříbrem ze vzduchové pušky (VzPu 40). Z výsledků sportovních střelců výprava Plzeňského kraje vytěžila i zlato v mixu ve vzduchové pistoli resp. vzduchové pušce.

Plzeňský kraj skončil v celkovém pořadí na pátém místě. Z prvenství se radovali zástupci domácího Jihomoravského kraje kraje před Prahou, Středočeským krajem a Moravskoslezským krajem. Řádky výše jsou důkazem, že k tomu výraznou měrou přispěli i sportovci z Plzně. Nejen medailistům, ale všem mladým olympionikům, kteří na sportovištích předvedli své maximum, patří gratulace a velké poděkování.

Podělte se o úspěchy plzeňských sportovních nadějí i vy! Aktuální informace a foto zasílejte na e-mail: info@nsm.cz.