Václav Bauer (judo)

vaclav-bauer-02Václav Bauer se narodil 13. 9. 1939. Čestný člen Českého svazu juda. Bývalý trenér československé dorostenecké a juniorské reprezentace. Patřil k trenérům, kteří položili základy k úspěšnému období tuzemského juda v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. K nejvýraznějším úspěchům jeho trenérské práce patří zisk stříbrné a bronzové medaile na ME dorostu v letech 1970 a 1971 závodníky Dvořákem a Dolejšem.

Judo ho zaujalo chvaty, díky kterým slabší může porazit silnějšího. Vedle osvojení techniky zároveň v průběhu let pronikal do principů a filosofie juda a také do tajů meditace. To především díky trenéru Chon Jon Sunovi.

Judu se začal věnovat od roku 1954 v oddíle Jiu-jitsu, později Spartaku Plzeň. Po roce a půl činnosti zvítězil na přeboru ČSR. Ještě před vojnou začal pomáhat s trénováním žáků.

Na vojně v Dukle Plzeň vyhráli ligu, poprvé byl na stupních vítězů na mistrovství republiky mužů a prosadil se do reprezentace. Po návratu z vojny v roce 1965 jako první družstvo v historii juda v Plzni vyhráli I. ligu a byli vyhodnoceni jako nejlepší plzeňský sportovní kolektiv roku.

V roce 1967 byl zvolen reprezentačním trenérem a do komisí pro jednotný metodický systém přípravy a školení, stal se odborným asistentem pro všechny VT, soustředění a olympijské přípravy.

Díky kontaktům s Joopem Gouweleeuwem, mistrem Evropy a pátým z OH v Tokiu, přinesl do oddílu i reprezentace řadu mezinárodních zkušeností, které výrazně pomohly ke zvýšení úrovně juda v republice.

V roce 1970 přestoupil do TJ Slávie KDPM Plzeň jako trenér dorostu. Vedle bronzové medaile J. Dolejše na ME, bylo sedm členů družstva v reprezentaci, účastnili se významných mezinárodních turnajů, kde obsazovali přední příčky.

Václav Bauer byl vyhlášen nejúspěšnějším trenérem ČSSR (1966-68) a byla mu svěřena olympijská příprava. Pak ale přichází doba, kdy byl od možnosti trénovat nuceně „odstaven“. V sedmdesátých letech mu bylo na základě dopisu kádrového referenta ukončeno studium na FTVS, v roce 1980 byl v době jeho nepřítomnosti zrušen oddíl juda RH Plzeň, kde působil. Bylo mu sděleno, že se s ním nadále jako s trenérem nepočítá. Dodnes se nedozvěděl proč.

Uznání, kterého se mu dostává v rámci Vyhlášení nejlepších sportovců města Plzně 2015 v kategoriích žactva a dorostu je jeho prvním veřejným oceněním. Stříbrnou i zlatou plaketu čestného člena svazu obdržel s asi dvouletým zpožděním poštou. I přesto na judo nezanevřel.

 

Pošlete přání, vzkaz nebo poděkování

[contact-form-7 id=“112″ title=“Kontaktní formulář 1″]