Adéla Janoušková se vydala na pouť do Compostely. Na MS mládeže v šachu

Do Santiaga de Compostela je opravdu daleká cesta. Jedno z nejkrásnějších měst Španělska se slavnou katedrálou a ostatky svatého Jakuba navštíví každý rok desetitisíce poutníků, kteří se nechají vést znakem mušle hřebenatky. Vedle zástupů poutníků si zde ale v listopadu dali dostaveníčko také nejlepší mladí šachisté světa. Mezi nimi nechyběla ani Adéla Janoušková z Plzně.

adela-janouskova-2018

Adéla Janoušková při MS kadetů 2018. Foto: archiv Adély Janouškové

Česká trasa Svatojakubské cesty je vyznačena např. od zbraslavského kláštera, tak si ji můžete příležitostně také vyzkoušet. Desetiletá Adélka Janoušková se ale vydala na docela jinou pouť. Její cesta začala na krajském přeboru, pokračovala přes vítězství na Mistrovství Čech a Mistrovství České republiky a uzavřela se účastí na Mistrovství světa kadetů, tedy dětí v kategoriích do osmi, deseti a dvanácti let.

Českou republiku zde reprezentovali ještě Viktorka Buchtová, Anna Voříšková, Václav Finěk, jundrovský jezdec Tadeáš Hladký a Richard Stalmach. Všechny děti jsou buď přeborníky, nebo stříbrnými medailisty ve svých kategoriích z přeboru ČR a patří tak mezi absolutní tuzemskou špičku.

Adélka se představila v kategorii děvčat do deseti let. V této skupině hrálo celkem 119 dívek, některé země totiž vyslaly velmi početné výpravy vedené zástupem trenérů a dalších doprovodných osob.

Adélka hrála opravdu ze všech sil, bojovně a zodpovědně. Nakonec získala pět a půl bodu z jedenácti utkání a skončila na 54. místě, tedy v první polovině startovního pole. Adélka se přitom dokázala vyrovnat děvčatům, která při MS 2016 v Gruzii pouze s obdivem sledovala, jak jim to jde. Snad by to mohlo být příště – pokud tedy nějaké „příště“ ještě bude – zase alespoň o kousek lepší.

Nápor na psychiku dětí a samozřejmě i jejich doprovodných osob je pro nezasvěceného jen těžko představitelný. Zasvěcení to popisují následovně: „pro nácvik si prosím objednejte parní válec a nechte se několikrát přejet tam a zpět…“.

A jak hodnotí mistrovství světa přímo nadějná reprezentantka? Zeptali jsme se.

Reportér: „Tak jak se ti, Adélko, líbilo na mistrovství světa?“

Reprezentantka: „No furt lepší, než chodit do školy.“

Adéla Janoušková patří mezi sportovce podporované Nadací sportují mládeže prostřednictvím programu Talent Plzeň.

MS spolecna

Česká výprava zleva Viktorka Buchtová, Adéla Janoušková, Ríša Stalmach, Anna Voříšková, Václav Finěk, Tadeáš Hladký, vzadu reprezentační trenér Stanislav Jasný. Foto: archiv Adély Janouškové