Atleti AK Škoda Plzeň vyluxovali medaile při MČR

Víkendový mládežnický šampionát, který se konal na stadionu pražské Dukly, suverénním způsobem ovládl Atletický klub ŠKODA Plzeň. Západočeští atleti posbírali rekordní sbírku 20 medailí, což je dokonce o dvě více, než druhý a třetí klub dohromady.

Úctyhodnou bilanci 11 mistrovských titulů, 3 stříbrné a 6 bronzových medailí podtrhli škodováci několika splněnými limity na vrcholné mezinárodní akce a dokonce vyrovnaným národním rekordem.

Dvojnásobným národním šampionem se stal junior Jakub Peterka, který ovládl sprinterské distance 100 m a 200 m. Hned tři cenné kovy vybojovala dorostenka Viktorie Jánská, která v jeden den doběhla na distanci 100 m překážek na třetí pozici, ve skoku dalekém nenalezla přemožitelku a zvítězila výkonem 600 cm a na závěr dne přidala zlato jako členka štafety 4×100 m.

A právě štafeta dorostenek ve složení Šefránková, Jánská, Kárníková a Králová vyrovnala časem 46,64 s národní rekord, který již 30 let drží legendy našeho klubu Žabková, Kohoutová, Čelišová, Klapáčová. Nejcennější kov vybojovalo také kvarteto juniorů na 4×400 m ve složení Čechura, Hrubý, Černý a Haidelmeier. Zlato si Michal Haidelmeier na krk pověsil rovněž z distance 400 m překážek. Fantastickou podívanou předvedli také modrobílí vrhači, kteří slaví hned pět mistrovských titulů.

Skvělé výkony zapsali dorostenec František Jabůrek, který v koulařském sektoru vrhnul náčiní do vzdálenosti 18.16 cm, a jeho starší koulařský kolega Adam Fliegel, který mezi juniory překvapil výkonem 17.27 cm.

V osobních rekordech vyskočili na nejvyšší stupně také oštěpaři, kdy junior Jan Výška jasně ovládl soutěž výkonem 69.10 m. To juniorka Magdaléna Hellmayerová porazila hodem dlouhým 46.25 m soupeřku o jeden centimetr.

Premiérovou zlatou medaili pak slaví kladivářka Anna Sýkorová, kterou zakončila fantastický národní šampionát. Stříbrnými medailemi se blýskli Jan Škarban na distanci 2 000 m překážek, kladivář Nick Vránek a běžec Martin Honl, který si na trati 1 500 m vytvořil osobní rekord 4:06.31 min.

Sbírku cenných kovů AK ŠKODY Plzeň pak o bronzové medaile rozšířili Kateřina Matoušková, která na distanci 400 m proťala cílovou pásku v osobním rekordu 54.22 s, Kateřina Salcmanová v dálkařské soutěži, oštěpařka Adéla Hanáková a Pavel Forejt, který tak v diskařském kruhu vybojoval první republikové medailové umístění.

V závěrečné disciplíně pak kvarteto dorostenek na 4×400 m Lobovská, Bieliková, Koppová a Jindrová doběhlo pro bronzovou medaili. Tento historický milník 20 cenných kovů, kdy více než polovina patří rovnou mistrovským titulům, se bude jen těžko překonávat.

Foto Jan Houska