Atleti Škody Plzeň sbírali medaile i ocenění

Neuvěřitelnou rekordní sbírku patnácti cenných kovů a tří krajských rekordů vezou z mistrovství České republiky mužů a žen na západ Čech atleti ŠKODY Plzeň, kteří se stali co do počtu třetím nejúspěšnějším klubem v zemi hned za Duklou Praha a USK Praha. Další cenné kovy přidal ze svého národního šampionátu také dorost a junioři. Někteří z úspěšných Škodováků si pak na plzeňské radnici převzali ocenění pro nejlepší plzeňské sportovce loňského roku.

Linda Suchá, Tereza-Petržilková, Tereza, Jonášová, Josef-Adámek. Foto: AK Škoda Plzeň

O pět medailí tak překonali dosud nejbohatší výpravu z loňského roku. Bilance dvě zlaté, sedm stříbrných a šest bronzových medailí je pak ozvláštněna akcí, kdy za každý cenný kov daruje Škodovka 1 000 Kč tornádem postiženému klubu AK Hodonín. Hned v první disciplíně šampionátu vybojovala bronzovou medaili vynikající kladivářka Lenka Valešová, která pak přidala ještě bronz v soutěži koulařek.

Dvakrát vyskočila na stupně vítězů také talentovaná Linda Suchá. Ta nejprve v trojskokanském sektoru skončila na třetí pozici, a druhý den pak vybojovala mistrovský titul, když mezi dálkařkami nenašla přemožitelku a výkonem 628 cm zároveň splnila limit pro start na ME do 22 let.

Čtvrtkařka Tereza Petržilková, která ve finálovém běhu proťala cílovou pásku v čase 53.35 s jako druhá nejrychlejší, si svými výkony stále více říká o členství v české olympijské štafetě. Hned třemi cennými kovy se blýskli diskaři. Barbora Tichá vybojovala v novém osobním rekordu 51.70 m stříbro, Michal Forejt splnil nejdelším pokusem 56.48 m kvalifikační limit na ME do 22 let a na krk si pověsil také stříbro a jeho dvojče Jakub Forejt skončilo na bronzové pozici.

Stříbrnými medailemi se pyšní běžci na 5 000 m Vladimír Marčík za nový osobní rekord 14:23.96 min a maratonská limitářka na OH Tereza Hrochová s novým krajským rekordem 16:28.10 min. Výškař Josef Adámek, který dokázal překonat laťku ve výšce 212 cm, a Tereza Jonášová, která doběhla na trati 400 m překážek v čase 59.14 s, rozšířili své sbírky medailí o bronzové. Jak úspěšně šampionát začal, tak také skončil.

Třešničkou za celým mistrovstvím totiž byly velice oblíbené štafety, kde škodováci vyběhli hned tři medaile a dva krajské rekordy. Na konci prvního dne dokázalo stříbrné kvarteto na 4×100 m ve složení Urbánek, Páník, Maruštík, Rež pokořit časem 40.88 s krajský rekord. Na konci toho druhého ovládla čtveřice na 4×400 m ve složení Matoušková, Suráková, Jonášová, Petržilková celý závod, čímž obhájila mistrovský titul. Na úplný konec se pak mužská štafeta na 4×400 m, jejíž aktéry byli Majerčák, Haidelmeier, Kabyš a Ličman, blýskla krajským rekordem 3:13.42 min a vyskočila na stříbrný stupeň vítězů.

Michal Forejt, Lenka Valešová, Jakub Forejt. Foto: AK Škoda Plzeň

Národní rekord a deset medailí z mistrovství republiky mládeže pro Škodovku

Na národní šampionát juniorských a dorosteneckých kategorií se na kladenský stadion sjela také česká mládežnická špička. Velmi slušnou sbírku hned deseti medailí v bilanci dvě zlaté, pět stříbrných a tři bronzové ještě vyšperkovali atleti ŠKODY Plzeň národním rekordem.

Zlatá štafeta 4×100 m dorostenců ve složení Kurfürst, Haidelmeier, Koza a Peterka se blýskla vynikajícím časem 42.22 s, který znamenal nejen jasné vítězství, ale také překonání českého dorosteneckého rekordu. Nyní tak největší západočeský klub drží rekordy na distanci 4×100 m v kategorii dorostenců, dorostenek a juniorek. Mistryní republiky se stala Petra Sičaková, která mezi juniorkami nenašla přemožitelku v oštěpařském sektoru.

Hned tři medaile vybojoval Michal Haidelmeier, který byl členem zlaté štafety 4×100 m a bronzové štafety 4×400 m a v individuálním závodě na 300 m překážek doběhl na stříbrné pozici v novém osobním maximu 37.80 s. Stříbrnými medailemi se pyšní také dorostenka Kateřina Matoušková, která si ve finálovém běhu na 400 m vylepšila osobní rekord na vynikajících 55.55 s, dorostenec Nick Vránek, který předvedl své umění v kladivářském sektoru, a talentovaný Jakub Peterka, který se v dálkařské soutěži dokázal vyhoupnout na druhé místo v novém osobním maximu 712 cm.

Peterka ještě vybojoval bronzovou medaili na nejkratším sprintu, čímž zkompletoval medailový hattrick. Že má Škodovka nejlepší oddílové štafety dokázala nejen překonáním českého rekordu, ale také dvěma cennými kovy na distanci 4×400 m. Kvarteto dorostenek ve složení Dzurová, Böhmová, Matoušková A. a Matoušková K. doběhlo na parádním druhém místě a juniorská čtveřice Pokorný, Haidelmeier, Špác a Nový proťala cílovou pásku jako třetí nejrychlejší. Úspěšný vrchol sezóny předvedla také Magdaléna Hellmayerová, která se díky osobnímu rekordu v hodu diskem 35.27 m blýskla bronzem a jen těsně ji utekla medaile také v soutěži oštěpařek.

Na nepopulární, ale skvělé čtvrté pozici skončily dorostenky Valerie Dzurová na trati 300 m překážek a Markéta Davídková, která si vylepšila osobní maximum ve skoku vysokém na 171 cm. Jako čtvrtí proťali cílovou pásku junioři David Špale, který se vybičoval na trati 3 000 m překážek k novému osobnímu rekordu 10:01.09 min, a Philippe Carpentier v běhu na 1 500 m. Nejlepší pětici závodníků na 3 000 m překážek uzavřel modrobílý běžec Natanael Procházka.