Bikerka Simona Spěšná je mistryní Evropy

Plzeňská cyklistika slaví další významný úspěch. Postarala se o něj Simona Spěšná, která triumfovala v závodě XCO na ME U15. Navíc byla členkou bronzové české štafety a z evropského šampionátu se vrací se dvěma medailemi.

simona-spesna-me-2018-003

Evropská šampionka Simona Spěšná. Foto: archiv Simony Spěšné

ME hostilo italské horské středisko Pila nacházející se ve výšce 2000 metrů nad mořem. Sjelo se do něj na 500 nejlepších bikerů Evropy. Simona byla díky výsledkům z aktuální sezony spolu s Matějem Kunčíkem a Filipem Jechem zařazena do reprezentačního družstva Česká Republika “A”. Mimo reprezentaci na ME startoval také další plzeňský závodník Štěpán Krula.

Do dějiště evropského šampionátu reprezentace dorazila v pondělí 20. srpna. Druhý den Simona trénovala na trati jak s kolegy z reprezentace, tak s otcem a bývalým elitním bikerem Milanem Spěšným. Trať totiž byla velmi technicky náročná a bylo třeba se s ní důkladně seznámit a najít ideální stopu.

Další den byla na programu úvodní časovka na krátkém, šestisetmetrovém okruhu. Za tu se ještě neudělovaly medaile, ale její výsledky rozhodovaly o pozici na startu štafetového i individuálního závodu. Simona zajela 7. čas z celého startovního pole 84 závodnic a zajistila si tak pro individuální závod start z první rady.

Časovka se povedla i kolegům z teamu a Česká republika “A” tak pro štafetový závod získala číslo 2 a pozici v první startovní řadě. Štafety byly na programu ve čtvrtek. Před startem se hodně diskutovalo o nasazení závodníků pro jednotlivá kola, protože úvodní kolo bylo kratší. Češi nakonec do prvního kola nasadili Simonu Spěšnou, druhé kolo jel Matěj Kunčík a finále Filip Jech.

I přesto, že některé týmy nasadily na první úsek chlapce, rozjela Simona závod nebojácně. Štafetu předávala jako druhá z děvčat se ztrátou 2:40 na čelo. Další úsek zajel skvěle Matěj Kunčík a štafetu dovezl na sedmé místo, ze kterého se Filip Jech v posledním kole dokázal posunout na třetí místo. Česká republika “A” tak hned v úvodním závodě získala bronzovou medaili.

simona-spesna-me-2018-002

Bronzová česká štafeta na ME 2018. Foto: archiv Simony Spěšné

Po pátečním volném dnu, který Simona využila k dalšímu tréninku na trati, byl v sobotu v poledne na programu start individuálního závodu XCO. Plzeňská závodnice velmi dobře odstartovala a držela se kolem páté pozice. V technických pasážích se postupně propracovala na čelo a do druhého, závěrečného okruhu vjížděla s asi dvanáctivteřinovým náskokem na druhou švédskou závodnici.

Švédka nastolené tempo nevydržela, v technické pasáži udělala chybu a druhou příčku přepustila závodnici z Itálie. V jedné zatáčce se ale chyby nevyvarovala ani Simona a udělala si výlet mimo trať. Toho Italka využila k jejímu dojetí a bylo zaděláno na dramatické finále závodu.

simona-spesna-me-2018-001

Simona Spěšná při závodu ME 2018. Foto: archiv Simony Spěšné

Obě závodnice se střídaly ve vedení a nic si nedarovaly, do soubojů šly ostře. Nakonec se rozhodovalo až ve spurtu na cílové pásce. V něm Simona vytěžila maximum z dráhové přípravy, dostala Italku pod tlak, ve kterém soupeřka chybovala, když vytrhla nohu z pedálu. Česká reprezentantka tak byla v cíli o vteřinu rychleji a získala titul evropské šampionky v kategorie U15. Je to premiérový titul jak pro ni, tak pro Českou republiku.

Simona Spěšná i Štěpán Krula patří ke sportovcům zařazeným v loňském roce do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.