Byl jsem v šoku, vůbec jsem to nečekal, přiznal plavec Tomáš Chocholatý

Když moderátor oznámil jeho jméno, byl hodně překvapený. „Já byl v šoku, vůbec jsem nečekal, že bych mohl vyhrát,“ svěřil se plavec PK Slávia VŠ Plzeň Tomáš Chocholatý poté, co se v obřadní síni plzeňské radnice stal vítězem ankety o nejlepšího sportovce Plzně za rok 2017 v kategorii staršího žactva.

tomas-chocholaty-sportovec-plzne-2017

Tomáš Chocholatý při vyhlášení Sportovce Plzně 2017 s Petrem Chvojkou, radním města Plzně pro sport a místopředsedou správní rady Nadace sportující mládeže

Letos čtrnáctiletý svěřenec trenérů Jany Kalčíkové a Zuzany Panýrkové se v loňském roce blýskl mimo jiné šesti českými tituly ve své kategorii, dvakrát byl zlatý také na domácím šampionátu v dálkovém plavání.

Mohl jste si za odměnu vyzkoušet i to, jak se sedí v primátorském křesle. Byl to hezký pocit?

No jasně, sedělo se tam hezky (smích).

sportovec-plzne-2017-nadace-sportujici-mladeze (61)

Tomáš Chocholatý spolu s dalšími oceněnými v kategorii staršího žactva. Zleva Martin Kočandrle, Eva Matějovičová přebírající ocenění v zastoupení za Filipa Matějoviče, Tereza Balmetová přebírající ocenění v zastoupení za Nikol Soustružníkovou, v křesle sedící Sportovec Plzně 2017 Tomáš Chocholatý, primátor Martin Zrzavecký, Lucie Spěšná přebírající ocenění v zastoupení za Simonu Spěšnou, Barbara Píchalová, Michaela Štěrbová a František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže

Jak vy osobně hodnotíte loňskou sezonu, která vám vynesla prvenství v anketě?

Byl to určitě úspěšný rok. Kromě titulů si cením si hlavně výkonů na Letní olympiádě dětí a mládeže v Brně, kde jsem získal tři zlaté medaile.

Kdo vás vůbec přivedl k plavání?

Závodně plavala mamka a odmalička se mnou chodila do bazénu. A už jsem u plavání zůstal. Je pravda, že kolektivní sporty mě nikdy tolik nebraly.

Jaké jsou vaše největší sportovní sny?

Samozřejmě jako každý bych si přál jednou startovat na olympijských hrách, to je můj obrovský sen. A krátkodobé cíle? I letos se dobře připravit a dobře umístit na mistrovství České repuliky, šampionáty jsou jednou za půl roku.

Kdo je váš největší plavecký vzor?

Na takové věci moc nejsem, na stěny si plakáty nevěším. Ale samozřejmě je pro mě ikonou Michael Phelps, to je vzor nejen pro plavce, ale pro všechny sportovce.

Minulý rok jste také vyrazil na zkušenou do Austrálie, jak k tomu došlo?

Přihlásil jsem se do projektu, který tam připravil původem český trenér. Strávil jsem v Austrálii šest týdnů. Plavecký trénink, k tomu studium angličtiny. Byla to skvělá zkušenost. I v plaveckém tréninku byl velký rozdíl. Tam byly ještě daleko těžší než tady, ve větších objemech. Věřím, že si z toho do budoucna něco vezmu.

Autor: Ervín Schulz