Čtyřkajak s Radkem Šloufem má bronz z mistrovství světa

Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf rozšířil českou medailovou sbírku z MS v rychlostní kanoistice, které probíhá na domácí půdě na kanále v Račicích. Český kvartet si bronzovou medaili vyjel na pětistovce.

Čtyřkajak v polovině nově ustavené olympijské trati na medailové pozice ztrácel, v závěru ale dokázal zrychlit a ve finiši se i v nevýhodné osmé dráze dokázal propádloval k bronzu. Vítězství slaví Němci před Španěly, kteří zaostali o více než půl sekundy. Češi ztráceli další tři desetiny.

S medailovým výsledkem panovala spokojenost. „Určitě po tom včerejším semifinále, které bylo opravdu nervového původu, obě posádky jsme měly za sebou finále na deblech. Tak jsme se prostě museli semknout, večer jsme si vyříkali pár věcí, šli do rozjetí a bylo to super,“ uvedl Šlouf, který je mezi kamarády v domovském oddíle TJ Prazdroj Plzeň známý pod přezdívkou Ventil. Strategie byla jednoduchá. „Že se musí zamakat a nakolmit to tam pořádně silou. Teď nám to vyšlo všechno stoprocentně,“ dodal v rozhovoru pro ČTK Šlouf.

Elitní český čtyřkajak prošel v letošní sezoně řadou změn. Bronzovou posádku z OH v Riu de Janeiru opustili Josef Dostál s Lukášem Trefilem, které nahradili Jakub Špicar a talentovaný Radek Šlouf. Ke změně došlo i v rozsazení posádky, když se na konec lodě místo Štěrby posunul právě plzeňský odchovanec.

slouf-radek

Radek Šlouf při ocenění nejlepších plzeňských sportovců. Foto: Archiv NSM.

Již v sobotu se parťáci ze čtyřkajaku představili také v deblkajacích ve finále na půlkilometrové a kilometrové trati. Zatímco Jakub Špicar s Danielem Havlem získali na kilometru bronz, Radek spolu s Janem Štěrbou neskrývali po finále závodu na 500 metrů zklamaní ze sedmého místa. „Není to špatný, ale doufali jsme, že bychom mohli být výš. Mrzí mě, že jsme se nepřiblížili medailovým pozicím. Ale oba jsme do toho dali všechno a o tom ten sport je,“ uvedl pro ČTK Štěrba. „První polovina nebyla vůbec špatná, ale posledních 150 metrů mi síly došly a už jsem se od pádla nedokázal vůbec odšťouchnout, jako to umím,“ doplnil svůj pohled na závod Radek.

Radek Šlouf se v loňském roce stal mistrem Evropy i světa do 23 let. Zároveň patří mezi úspěšné sportovce podporované v minulosti Nadací sportující mládeže. V letech 2008 byl oceněn mezi nejlepšími sportovci města Plzně v kategorii starších žáků, v letech 2010 a 2012 stejný úspěch zopakoval v kategorii dorostu.