David Šebesta se na MEJ v dálkovém plavání musel vyrovnat se soupeři i žahavými medúzami

Do Sliemy na Maltě se sjeli nejlepší evropští dálkoví plavci. Na mistrovství Evropy juniorů zde mezi pěticí českých reprezentantů nechyběl ani plavec PK Slavia VŠ Plzeň David Šebesta.

david-sebesta-mej-2018-malta

David Šebesta na MEJ v dálkovém plavání 2018 na Maltě. Foto: PK Slavia VŠ Plzeň

Na programu šampionátu původně byly závody na tratích 5 km, 7.5 km, 10 km a ve štafetách. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se ale nakonec uskutečnily pouze individuální závody, štafety se kvůli vysokým vlnám neplavaly.

Ve hře tak bylo šest sad medailí, o které usilovalo na dvě stovky mladých dálkových plavců. České barvy chyběly v závodech na nejkratších pětikilometrových distancích, čtveřice českých reprezentantů a reprezentantek nastoupila do závodu na 7.5 kilometrů. Na nejdelší desetikilometrové trati v nejstarší kategorii se pak představil poslední z českých zástupců na MEJ, Plzeňan David Šebesta.

David se ve velmi rychlém závodě na 10 kilometrové trati statečně držel v hlavním balíku od samého začátku pátého z osmi kol. Mezičas na 5 kilometrech (55 min.) byl o více než dvě minuty rychlejší oproti nejlepším plavcům na trati 7,5 km. V závěrečném finiši s Britem Jamie Scholesem, na kterého český reprezentant v posledním kole stáhnul půl minuty, a v závěrečném 100 metrovém sprintu jej o dohmat předstihl, si David zajistil 20. příčku ve výsledkové listině.

„Byl to můj nejrychlejší závod v životě, jaký jsem plaval. Navíc zpestřený výskytem medúz, které mi při tréninku požahaly ruku,“ podělil se o svoje dojmy z MEJ David Šebesta. Jeho výsledný čas byl 1:57:34.65.

Zlatá medaile putuje zásluhou Logana Fontaina do Francie. Tento francouzský reprezentant vyhrál MEJ od nejmladší kategorie až po nejstarší již po šesté v řadě. Při své účasti na MEJ nikdy nenašel přemožitele.

David Šebesta patří mezi plavce, kteří si díky svojí výkonnosti vysloužili zařazení do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.