David Šebesta si na Boleváku vyplaval účast na MEJ v dálkovém plavání na Maltě

O víkendu patřil Bolevecký rybník dálkovým plavců. V rámci Memoriálu MUDr. Jaroslava Fichtla se zde plavalo i Mistrovství České republiky dorostu, dospělých a masters na olympijské trati deset kilometrů. V Plzni se sešla kompletní dálkoplavecká špička, ve které o sobě dali vědět i domácí plavci.

Závodů se zúčastnilo na 150 plavců z 34 klubů, nechyběl ani reprezentační výběr Slovenské republiky. Hlavní pozornost poutalo především Mistrovství České republiky na 10km, které bylo zároveň nominačním závodem na Mistrovství Evropy juniorů, které se uskuteční od 13. do 15. července na Maltě.

Závodu na 10 km se zúčastnilo 7 plavců pořádající Slávie Plzeň. Závod kadetů ročník 2003-2004, který nebyl součástí MČR, ovládl úřadující plzeňský Sportovec roku 2017 Tomáš Chocholatý časem 2:12,02s.

V mistrovské kategorii se v závodě žen představily 4 plavkyně domácí Slavie Plzeň, když se po sobotním závodě ze zdravotních důvodů odhlásila Petra Hauerová. Závod se vyvíjel dobře pro dorostenky Pavlínu Soukupovou a Lucii Šebestovou, které se držely v čelní skupině a bojovaly o účast na MEJ.

V polovině trati začala ztrácet Lucie Šebestová, u které se ozvaly zdravotní problémy z předcházejícího dne. Později začala ztrácet na čelo i Pavlína Soukupová, která ve starším dorostu získala zlatou medaili, ale bohužel nestačila na 2 mladší dorostenky Lucii Zubalíkovou z Komety Brno a Kláru Sýkorovou z USK Praha, které se nominovaly na MEJ.

V závodě mužů se od začátku závodu vytvořila 8 členná skupina plavců. V ní nechyběl ani David Šebesta (PK Slavia VŠ Plzeň). Vedoucí skupina se do posledního kola držela spolu a postupně navyšovala náskok na ostatní plavce.

V posledním kole se začalo stupňovat tempo, skupina se roztáhla a zkušení reprezentanti Matěj Kozubek z Bohemians a Vít Ingeduld z Komety Brno získali na cílové čáře minutový náskok před skupinou dalších 5 plavců.

V této skupině výborně zabojoval David Šebesta, který závěrečným finišem vybojoval mistrovský titul v kategorii staršího dorostu a společně se slovenským reprezentantem se dělil o 3 místo celkově. Hlavně se ale David nominoval na MEJ na Maltě.

sebesta-david-2018

Pořadatelé se během víkendových závodů museli vyrovnat i s rozmary počasí, které přinesly bouřky a vydatné deště. V sobotu se dokonce 5 kilometrová trať kvůli bouřce musela zkrátit na 3 km.

I na tříkilometrové trati o sobě dali vědět plzeňští plavci. Kategorii dorostu ovládl Václav Čermák (Radbuza Plzeň), v kategorii mladších žáků triumfoval jeho oddílový kolega Petr Hajšman.

Petra Hauerová, Pavlína Soukupová, Lucie Šebestová, David Šebesta, Tomáš Chocholatý a Václav Čermák patří mezi plavce, kteří byli díky svým výkonům v loňském roce zařazeni do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.