Doufám, že mě táta dostane až na Olympiádu, věří Simona Spěšná

Ve čtvrtek se po životní loňské sezoně dočkala premiérového titulu Sportovec Plzně 2018 v kategorii staršího žactva. Simona Spěšná, studentka plzeňského Gymnázia Františka Křižíka, v době vyhlášení Sportovce Plzně nabírala formu na soustředění v Itálii, ocenění proto za ni přebírala maminka.

Sportovec Plzně 2018 - starsi zactvo - jednotlivci

Při vyhlášení Sportovce Plzně 2018 Simonu zastoupila maminka Lucie Spěšná.

O tradiční rozhovor s novopečenou královnou plzeňského sportu v kategorii staršího žactva ale nepřijdete. Náš reportér namasíroval svaly a protáhl křídla redakčních poštovních holubů a otázky expresně putovaly na Apeninský poloostrov.

Ve svých mládežnických letech byli mezi oceněnými v anketě Sportovec Plzně např. Kateřina Emmons, Filip Jícha, Andrea Hlaváčková nebo Roman Kreuziger. Jaké to je ocitnout se v takové společnosti?

Roman Kreuziger je jedním z cyklistů, ke kterým vzhlížím, takže je to pro mne skvělý pocit být také oceněna titulem Sportovec Plzně a jít v jeho stopách.

Slavnostního vyhlášení jste se nemohla osobně účastnit. Mrzí vás, že jste nemohla osobně usednout do „primátorského křesla“ určeného pro vítěze Sportovce Plzně?

Bohužel v březnu vrcholí příprava na novou sezónu a já jsem byla v termínu vyhlášení na soustředění v Itálii. Mrzí mě, že jsem se nemohla vyhlášení zúčastnit, protože jsem se na tuhle akci moc těšila a ráda bych si „primátorské křeslo“ vyzkoušela.

Kdy a jak jste se o triumfu v anketě dozvěděla a jaké byly první pocity?

Během vyhlášení jsem byla s mamkou v kontaktu přes mobil, takže jsem od ní hned po vyhlášení dostala zprávu „Simi, vyhrála si!“. Je to skvělý pocit a já mám z vítězství velkou radost. Děkuju mamce, že mě na vyhlášení zastoupila.

Jak vy osobně hodnotíte loňskou sezonu, která vám vynesla vítězství v anketě?

Loňska sezóna byla moje zatím nejlepší. Všechno klapalo tak, jak jsem si naplánovala. Doufám, že se mi výsledky podaří letos zopakovat. Přestupuji z žákovské kategorie do kategorie kadetů, takže to nebude jednoduché, ale věřím, že na loňské výsledky dokážu navázat.

Vaším trenérem je váš tatínek Milan Spěšný. Je přísnější jako trenér nebo tatínek?

Taťka děla úplně všechno pro to, abych byla šťastná a dařilo se mi na kole. Rozhodně to není trenér, který by řekl „dneska s kamarády nikam nepůjdeš, musíš jít na kolo“. Trénink spolu hodně probíráme a snaží se je naplánovat tak, abych odtrénovala co je potřeba, stihla se připravit do školy a měla jsem nějaký čas i pro svoje kamarády. Máme s tátou krásný vztah, ať je to trenér nebo táta. Doufám, že se mnou ještě nějakou dobu vydrží a dostane mě až na Olympiádu.

Jaké jsou plány pro letošní sezonu?

Aktuálně jsem byla zařazena do širší nominace na Evropský olympijský festival mládeže v Baku, kde se jedou silniční závody, takže tohle bude určitě jeden z hlavních cílů nadcházející sezóny. Chtěla bych také zopakovat zisk titulu Mistryně Evropy na horských kolech a samozřejmě obhájit tituly mistryně republiky a vítězství v seriálech Českého poháru.

Simona Spěšná ve videu z cyklu Sportovní naděje Plzně