Honza Hašek má stříbro a bronz z ME v MTBO. Přesto neskrývá nespokojenost

První letošní vrchol sezony má Honza Hašek za sebou. Z ME v MTBO (Mountain Bike Orienteering neboli orientačních závodů na horských kolech), které se konalo poblíž Budapešti, přivezl do Plzně stříbro z individuálního závodu ve sprintu a bronz ze štafety.

jan-hasek-ME-MTBO-2018-na-startu

Na startu závodu ME 2018. Foto: archiv Jana Haška

První disciplínou evropského šampionátu byl Honzův oblíbený sprint, který se jel v jednom z městských parků. V rychlém, rovinatém a mapově velmi náročném terénu závodníka Klubu orientačních sportů Slavie Plzeň překonal pouze famózní dánský reprezentant Thomas Steinthal, který následně triumfoval i ve všech dalších závodech. Honzův čas ve sprintu byl 22 minut a musel v závodě najít celkem 28 kontrol.

jan-hasek-ME-MTBO-2018-sprint

Jan Hašek na stupních vítězů po sprintu. Foto: archiv Jana Haška

Další den byl na programu „long“. V něm Honzu bohužel zradila technika, když v těžkém, kopcovitém a bahnitém závodě vytrhnul lanko z přehazovačky a závod tím pro něj skončil. Průběžně se přitom držel na medailové pozici.

Místo obvyklého dne volna zařadili pořadatelé hned na další den závod na krátké trati. „Začátek mi vyšel na jedničku, nohy fungovaly a mapově jsem to také zvládal. Pak ale přišlo přehlédnutí odbočky na pátou kontrolu, kde jsem nechal něco přes 2 minuty. Při postupu na osmou kontrolu jsem zvolil špatnou volbu a dostal další minutu. Nakonec z toho tak bylo „jen“ 6. místo,“ neskrýval Jan Hašek po závodě svoji nespokojenost s výsledkem.

jan-hasek-ME-MTBO-2018-po-longu

Long – náročná trať, bahno a technická závada. Foto: archiv Jana Haška

Poslední den byly na programu štafety. Při nich do té doby bezchybní pořadatelé udělali chybu, když prohodili krabičky na dvou paralelních cestách. Bohužel na to doplatila česká štafeta jedoucí ve složení Richard Wohanka, Matyáš Ludvík a Honza Hašek.

„Náš první úsek tam nechal necelých 8 minut a to už se Matymu (Matyáš Ludvík, pozn. red.) na druhém a mně na třetím úseku, i přes můj absolutně nejrychlejší čas dne, nepodařilo stáhnout na lepší než 3. místo. Protože jsme rozhodně měli formu a chtěli vítězství, nebýt nezaviněné chyby pořadatelů, přišlo logicky dilema a velká diskuse, zda-li podat protest na neregulérnost závodu, který by s velkou pravděpodobností vedl ke zrušení celého závodu v naší kategorii, a nebo se spokojit se 3. místem, medailí a doufat, že za měsíc na MS neudělají pořadatelé stejnou chybu a my si konečně budeme moci poslechnout českou hymnu na nejvyšším stupínku. Nakonec jsme se rozhodli pro druhou variantu a to pro mě znamená, že si z ME odvážím dvě medaile, ale spokojený rozhodně nejsem a doufám, že za měsíc na mistroství světa v Rakousku bude líp,“ komentoval smolný průběh štafety plzeňský závodník.

Jan Hašek patří mezi sportovce zařazené do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň. V posledních třech letech ani jednou nechyběl mezi oceněnými nejlepšími sportovci Plzně v kategoriích staršího žactva resp. dorostu.

jan-hasek-ME-MTBO-2018-stafeta

Bronzová česká štafeta z ME 2018 v MTBO. Foto: archiv Jana Haška