Honza Hašek se z MS v MTBO vrátil s tituly mistra světa i spoustou zážitků

Před více než měsícem se Honza Hašek vracel z ME v MTBO (Mountain Bike Orienteering – orientačních závodů na horských kolech), které se konalo v Maďarsku, se dvěma medailemi. Ambice nejlepšího českého juniora ale byly větší. V první polovině srpna plzeňský závodník vyrazil do další ze zemí bývalé monarchie. A ze světového šampionátu v Rakousku se vracel o poznání spokojenější.

hasek-jan-ms-2018-mtbo-02

Jan Hašek při závodu MS 2018. Foto: Foto Burmann/archiv Jana Haška

V Rakousku se sešli závodníci ze 30 zemí a český výprava patřila k těm nejúspěšnějším. Nemalý podíl na tom má i Honza Hašek. Jako první byl na programu závod s hromadným startem, ve kterém na závodníky čekalo 30 kontrol a v ideálním případě trať měřící něco málo přes 19 kilometrů. Honza hned v prvním závodě potvrdil pověst jednoho z favoritů a vcelku suverénně zvítězil.

„Na závod jsem se těšil, první závod MS. Nohy nebyly nejlepší, naštěstí kvůli chybám ostatních a díky mojí relativně bezchybné jízdě to vyšlo,“ mohl se z prvního světového titulu radovat český závodník.

Jako další byl na programu závod na střední distanci – „middle“. „Závod z mého pohledu nejhorší, jak mapově tak nohama. Z toho taky vychází umístění. Jedenácté místo bylo lehčím zklamáním, ale nic, jelo se dál,“ zhodnotil závod Honza Hašek, který již vyhlížel štafetový závod, do kterého Češi vstupovali s velkými ambicemi.

Českou štafetu rozjížděl Richard Wohanka, bronzový z middlu. Tomu dokázal ujet pouze Francouz Anathael Dott. Na druhý úsek tak Češi vyráželi z druhého místa se zhruba půl minutovou ztrátou na první místo, ale také solidním náskokem před dalšími týmy. Druhý úsek ovládl Matyáš Ludvík, který vedoucí Francouze dojel hned za mapovým startem a českému finišmanovi v osobě Honzy Haška předával s dvouapůlminutovým náskokem. Honza na svém úseku dokázal náskok ještě téměř zdvojnásobit.

„Po rocích 2016 a 2017, kdy jsme s klukama brali 2. místa, už jsme to chtěli prolomit. Od začátku jsme se pohybovali na špici. Richard Wohanka přivezl z prvního úseku naší štafetu na druhém místě, v závěsu za prvním Francouzem. Matyáš Ludvík předvedl na druhém úseku skvělý výkon, kdy mi předával štafetu s náskokem na druhého kolem tří minut, na mě pak už bylo to jen dovézt do cíle,“ zhodnotil štafetu Jan Hašek.

Další medaili, opět zlatou, si Honza mohl pověsit na krk po královské disciplíně MTBO. A jak další závod zhodnotil v tuto chvíli již trojnásobný mistr světa? „Long byl závod plný překvapení. Ze začátku jsem se nemohl sehrát s měřítkem, které bylo jiné než ve třech předchozích závodech. Poté už to šlo hezky, nějaké přejeté odbočky, ale jinak bezchybná jízda a dobré nohy mi daly šanci dojet Švýcara o 6 minut. Od půlky závodu jsme tedy spolupracovali. Musím říct, že sám bych takhle rychle asi nejel. Byl to těžký závod, s těžkou volbou postupů. Ale povedla se další výhra a ještě na trati, kde bych to nejméně čekal. Prostě pecka!“.

Poslední byl na programu závod ve sprintu. Od počátku bylo jasné, že na vítězství mohou pomýšlet jen dva borci: dánský závodník Thomas Steinthal a Jan Hašek. Český závodník se vyvaroval výraznějších chyb, závod ale nakonec opanoval dánský závodník.

„Na sprint jsem si věřil, ale malé chybky a zaváhání mě poslaly na druhé místo. Za Dána, který na ME vyhrál úplně všechny závody, a na MS se mu až do posledního dne nedařilo urvat zlato,“ uvedl Jan Hašek, který nezapomněl okomentovat také celkovou atmosféru, která na šampionátu panovala. „Byl to týden plný náročných závodů, ale hlavně smíchu a přátelství, které nás v našem sportu neskutečně spojuje,“ uzavřel svoje hodnocení pro portál www.sportovecplzne.cz čtyřnásobný medailista z MS juniorů v MTBO.

hasek-jan-ms-2018-mtbo-01

Foto: Foto Burmann/archiv Jana Haška

Jan Hašek patří mezi sportovce zařazené do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň. Pravidelně se objevuje mezi oceněnými v prestižní anketě Sportovec Plzně.