Jan Louda se postaral o historický úspěch českého badmintonu

O výsledek patřící k největším úspěchům českého badmintonu se o víkendu postaral Jan Louda z Plzně. Ve dvouhře mužů zvítězil na silně obsazeném mezinárodním turnaji Kharkiv International.

jan-louda-01

Honzovi, který je zároveň úřadujícím českým seniorským mistrem republiky, je teprve devatenáct let. Zapsat se mezi vítěze podobně obsazených turnajů, jako byl ten na Ukrajině, se v posledních deseti letech podařilo jen dvěma Dánům: Viktoru Axelsenovi a Andersu Antonsenovi. Oba momentálně patří do světové špičky, Axelsen je loňským mistrem světa.

Honza si v Charkově připsal šest vítězných zápasů v průběhu čtyř dní. Z turnajového pavouka mimo jiné vyškrtl i nasazenou jedničku a trojku. V nedělním finále pak přehrál Indonésana hrajícího v barvách z Ázerbajdžánu Ade Resky Dwicahye (21:14 a 21:17).

Nejcennějším skalpem bylo semifinálové vítězství nad ukrajinskou jedničkou Artemem Pochtarevem, se kterým si Honza poradil ve třech setech. „Na Pochtareva jsem si věřil. Věděl jsem, že pokud zvládnu všechno, jak mám, budu mít šanci vyhrát,“ okomentoval zápas Jan Louda, kterého v Plzni trénuje Josef Rubáš.

Jan Louda v posledních letech nechyběl mezi oceněnými v anketě Sportovec Plzně v kategoriích žactva a dorostu. V letech 2012 a 2014 se stal držitelem titulu Sportovec Plzně (tehdy v kategorii staršího žactva). Zároveň patří mezi sportovce podporované Nadací sportující mládeže prostřednictvím grantu Talent Plzeň.