Kodedová má za sebou olympijský závod, čeká ji obhajoba diplomové práce

Plzeňanka Barbora Kodedová byla jedinou ženskou zástupkyní České republiky v soutěži moderního pětiboje na Olympijských hrách v Riu. V konečném pořadí jí nakonec patří 26. příčka se ziskem 1230 bodů. Vítězkou se stala Chloe Esposito z Austrálie před Elodie Clouvel z Francie a Oktawii Nowackou z Polska.

Česká reprezentantka velmi dobře zvládla úvodní disciplínu. Po šermu jí patřila desátá příčka. V plavání, které patří k jejím slabším disciplínám, si dokonce vylepšila svůj osobní rekord. O ještě lepší celkový výsledek jí ale obral parkur, ve kterém jinak paří k nejlepším závodnicím. „Moc jsem si to užila, atmosféra na stadionu byla skvělá a až na tu ne úplně povedenou jízdu jsem fakt spokojená,“ zhodnotila svoje vystoupení Kodedová v rozhovoru pro Českou televizi.

Barbora, která je mnohonásobnou medailistkou z MS a ME v mládežnických kategoriích, má za sebou nelehké období, ve kterém se mimo jiné musela vyrovnat také s dlouhodobými tréninkovými výpadky způsobenými nemocemi a zraněními. O to je účast v olympijském závodě pro dvojnásobnou držitelku titulu Sportovec Plzně (2004 v kategorii staršího žactva, v roce 2009 v kategorii dorostu) cennější.

Bára je navíc skvostným příkladem toho, že je možné zvládnout na špičkové úrovni sport i náročné studium. Těsně před odletem na olympijské hry Barbora odevzdala diplomovou práci na katedře buněčné biologie Univerzity Karlovy v Praze, kde posledním rokem studuje obor molekulární biologie. Již v loňském roce zde úspěšně složila ústní část státní závěrečné zkoušky. A po návratu z olympiády v Riu ji čeká obhajoba diplomové práce. Následně by Bára chtěla pokračovat ve studiu na PhD na fyziologii.

Svoji pětibojařskou kariéru Barbora nastartovala v Pětibojařském sportovním centru v Plzni pod vedením trenéra Jaroslava Voldřicha staršího, který byl v roce 2009 městem Plzeň a Nadací sportující mládeže oceněn za dlouholetou práci s mládeží.

Barbora Kodedová na OH v Riu

Barbora Kodedová na OH v Riu

barbora-kodedeova-2010

Barbora Kodedová s trenérem Jaroslavem Voldřichem při Vyhlášení nejlepších sportovců města Plzně