Linda Suchá 6. nejlepší v Evropě, Píchalová prokletí nezlomila. V týdnu jdou do akce junioři na MS

Pro někoho je začátek prázdnin ve znamení sladkého nicnedělání. To ovšem neplatí pro špičkové mladé atlety a atletky. Od 5. do 8. července se v maďarském Győru konalo ME do 17 let. Mezi nejlepšími nechyběla ani Linda Suchá a Barbara Píchalová z Plzně. V dalším týdnu pak ve finském Tampere půjdou na mistrovství světa do akce junioři.

Linda Suchá se ohlíží za úspěšným vystoupením ne ME do 17 let

Skvělé 6. místo a vylepšený osobní rekord veze z Győru dálkařka Linda Suchá (TJ Sokol SG Plzeň-Petřín). Ta už v kvalifikaci prokázala psychickou odolnost, když si po dvou „křížcích“ závěrečným pokusem zajistila finále. Rozhodčí jí naměřili 603 centimetrů a kromě postupu do finále ze čtvrtého místa to znamenalo také vylepšený osobák.

„Křížkem“ zahájila Linda i finále, ale druhým pokusem dolétla až do vzdálenosti 613 centimetrů, což znamenalo další vylepšení osobního rekordu. Do zad jí přitom sice foukal vítr o hodnotě 2.8 m/s, nic to ale nemění na tom, že si Linda z Maďarska veze životní výsledek a důvod pro vydatnou oslavu.

V dobré formě a s nemalými ambicemi cestovala na svoji reprezentační premiéru na velké akci překážkářka Barbara Píchalová (AK Škoda Plzeň). Plzeňská závodnice, která v poslední době válcovala soupeřky na většině závodů, další finálovou účast nepřidala a skončila již v rozběhu. Stopku v solidně rozběhnutém závodě pro ni znamenala kolize na druhé překážce.

barbara-pichalova-04

Ani Barbara tak nezlomila prokletí, které její překážkářské oddílové kolegy provází na šampionátech do 17 let. Před pěti lety se medailové umístění rozplynulo držitelce titulu Sportovec Plzně 2014 Janě Reissové, která z vedoucí pozice na mistrovství světa zakopla na předposlední překážce. Filipa Ličmana pak loni do závodu nepustilo zranění, ke kterému došlo při rozcvičování.

Limity pro start na ME splnili i další plzeňští atleti jako Marek Páník, Linda Hettlerová nebo Jan Štefela. V jejich disciplínách ale splnilo limit několik dalších českých závodníků, a to je o start na evropském šampionátu připravilo.

Linda Suchá i Barbara Píchalová patří mezi sportovce zařazené do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.  

Do akce na MS juniorů se chystá nadupaná sestava plzeňských vrhačů

Plzeňská vrhačská škola se začíná stávat pojmem. Není proto divu, že na světovém juniorském šampionátu se představí hned trojice závodníků z Plzně. To vše pod dohledem plzeňské Trenérky roku mládeže Lucie Plašilové.

Do Finska cestuje úřadující držitelka titulu Sportovec Plzně v kategorii dorostu kladivářka Kateřina Skypalová a bratrské duo Forejt Twins – Jakub Forejt a Michal Forejt, kteří se postaví do diskařského kruhu.

Katka je dorosteneckou i juniorskou mistryní Evropy. Její sezónní maximum (64.52) znamená osmé místo v letošních světových juniorských tabulkách. Ovšem její osobní rekord z loňského roku je lepší než letošní světové maximum. Bude proto důležité, jak se Katka popere s technikou, se kterou zatím letos nebyla příliš spokojená.

„Do Tampere pojedu s velkým respektem k soupeřkám, protože letos jsme tam všechny se skvělými výkony. Odjedu na MS s tím, že tam chci předvést to nejlepší, co ve mně je. Uvidíme, na co to bude stačit,“ uvedla Katka před odletem na MS pro svazový web.

lucie-plasilova-03

Na finálovou účast pomýšlí i oba diskaři. „Momentálně se cítím po fyzické stránce velmi dobře. Jen se ještě potřebuji trochu srovnat s technikou a snad to poletí, kam by mělo. Závěrečná příprava šla dobře. Forma graduje přesně, jak jsme chtěli a pevně věřím, že v Tampere předvedu své dosavadní maximum. Určitě chci postoupit do finále a pak se uvidí. Byl bych spokojený třeba i s desátým místem. Jen chci předvést své maximum. Na konkurenci mi nezáleží. Když dám šedesát metrů a budu jedenáctý, tak mi to nevadí. Rád bych předvedl hezký a vyrovnaný závod,“ citoval Michala svazový web.

forejt-twins-2017

Jakub, který má zkušenosti z finálové účasti na loňském MS dorostu, kde skončil šestý, má trochu obavy, zda se na jeho výkonech nepodepíše nemoc, kterou prodělal v přípravné fázi. „Do Finska pojedu s tím, že bych si rád udělal osobák a konečně pokořil tu šedesátku, ale byl jsem teď nemocný, tak doufám, že se to na mně nepodepíše. Hlavním cílem pro Tampere je  postup do finále a tam pak předvést nějaký pěkný výkon,“ řekl Jakub Forejt.

Kateřina Skypalová, Jakub Forejt a Michal Forejt patří mezi sportovce zařazené do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.