Litické pozemkářky přispěly k bronzu z ME U21 divize B, muži čtvrtí

Adéla Kožíšková, Lucie Dolívková a Lucie Duchková (všechny TJ Plzeň Litice) přispěly k zisku třetího místa na ME U21 divize B v pozemním hokeji, které se konalo v Hradci Králové.

ME-U21-zeny-2017

Ve skupině na Češky čekaly soupeřky z Turecka, Ruska a Skotska. Pro šanci bojovat o postup do divize A bylo potřeba umístit se ve skupině na prvním nebo druhém místě. To se povedlo, když české slečny porazily Turecko 5:2 (gólově se prosadila Lucie Duchková), remizovaly se Skotskem 1:1 a podlehly Rusku 1:2.

V semifinále na juniorky čekalo Bělorusko a zápas se pro domácí bohužel nevyvíjel šťastně. Bělorusky vstřelily rychlý gól, na který Češky po poločase ještě dokázaly zareagovat. Vysněný obrat se ale nekonal, Bělorusky udeřily ještě dvakrát a po porážce 1:3 se naděje na postup do divize A rozplynuly.

Náladu si české dívky spravily v zápase o bronz s Rakouskem. V první čtvrtině se z rohu trefila Anna Kolářová, ještě před koncem poločasu ale Rakušanky srovnaly a následně se dokonce dostaly do vedení.  S tím se ale Češky nechtěly smířit. K obratu zavelela plzeňská Lucie Dolívková, která srovnala na 2:2. Tři minuty před koncem zápasu český tým zahrával trestný roh. Gólmanka Rakouska balónek pouze vykopla před sebe, kde stála připravená Veronika Nováková, která balónek uklidila do branky. Žádné další drama již Češky nepřipustily a mohly se radovat z bronzových medailí.

Lucie Dolívková

Lucie Dolívková (vpravo) při utkání s Běloruskem

A jak výkon svých svěřenkyň hodnotil trenér národního týmu (taktéž plzeňský) Lukáš Nocar? „Podobně jako na halovém ME ve Vídni u této party děvčat rozhodlo jejich velké srdce. S takovou zarputilostí, bojovností, nadšením se daří otáčet i takové zápas, jaký jsme odehráli proti Rakušankám,“ pochválil bronzové družstvo Lukáš Nocar.

Junioři v Petrohradu čtvrtí

Souběžně s evropským šampionátem děvčat bojovali na ME U21 divize B v Petrohradu také junioři. V týmu byla hned pětice Plzeňáků – Lukáš Benda, Adam Uhlíř, Jaroslav Kasl, Václav Kozák a Ondřej Sochor z TJ Plzeň – Litice a Čeněk Zuna s Denisem Tomešem z HC 1970 Bolevec.

kluci U21 Petrohrad společná

Společnost ve skupině české reprezentaci dělalo Turecko, Francie a Ukrajina. V prvním zápase proti Turecku Češi zvítězili 5:1, když se dvakrát prosadil Denis Tomeš. Porážka 1:4 v dalším zápase s Francií (jediný gól českého výběru vstřelil litický Jaroslav Kasl) znamenala nutnost zvládnout závěrečné utkání ve skupině s Ukrajinou. Remíza 2:2 na postup stačila a Češi se mohli chystat na semifinále s Polskem.

To ale Čechům bohužel nevyšlo podle představ a po porážce 1:4 bylo rozhodnuto, že si zahrají o bronz. Jediným střelcem národního týmu byl opět Jaroslav Kasl. Jeho oddílový i reprezentační kolega Václav Kozák utkání hodnotil takto: „Proti Polákům jsme po speciální rozcvičce nastoupili namotivovaní. Soupeře jsme přesně znali z přípravných zápasů a videí a všechno už bylo v našich rukou. Bohužel nám nevyšel začátek zápasu a hned jsme dostali gól z protiútoku. Po chvíli jsme se oklepali, začali hrát a byli jsme Polákům rovnocenným soupeřem. Jediné co nás sráželo, byl nedůraz v osobních soubojích a za to nás trestali jak jen to šlo. Vytvořili si více trestných rohů, které také proměňovali. Celkově je výsledek 1:4 neúspěchem, ale myslím si, že se nemáme za co stydět, protože jsme makali do posledních sil a utkání nevypustili.“

Do posledního utkání na šampionátu proti Skotsku vstoupil národní tým se sedmičkou plzeňských hráčů v čele s kapitánem národního týmu Lukášem Bendou odhodlaně. V napínavém zápase byl víc jak polovinu času lepším týmem. O výsledku ale rozhodl pětiminutový výpadek, během kterého Skotové dvakrát skórovali. Za stavu 1:4 to vypadalo na jednoznačný výsledek, ale Češi se nevzdali a dokázali snížit na 3:4. K senzačnímu obratu nakonec ale nedošlo. Přesto byl tento zápas nejlepším, který národní tým na turnaji odehrál. Pozitivně je možné hodnotit i celý turnaj, za který se naši rozhodně nemusí stydět.

A na závěr je na místě dát slovo pro hodnocení reprezentačnímu kapitánovi: „Do zápasu jsme nastoupili s trochu upravenou sestavou oproti zápasům, které jsme již zde odehráli. Od začátku jsme dřeli a víc jak polovinu zápasu jsme byli lepším týmem a Skoty tlačili na jejich polovině. Skotský tým hrál spíše jen na breaky, než aby nás zatlačil na delší dobu na naší polovinu. Bohužel naše nedůraznost a nemohoucnost v zakončení v soupeřově kruhu, nás tlačila k zemi od začátku turnaje. Za stavu 2:1 pro Skotsko, přišel náš totální 5ti minutový výpadek, kterého soupeř využil a vedl 4:1. Za co jsem ale na tým pyšný je, že i když ne každého hráče zastihlo ME v nejlepší formě, tak každý dřel až do konce, za jakéhokoliv stavu a minuty. Někdo si mohl totiž myslet, že zápas je již rozhodnutý za takového stavu. My však na konci ještě na to šlápli a podařilo se nám aspoň zmírnit, ne příliš fér výsledek 4:1 na 4:3,“ okomentoval utkání se Skotskem Lukáš Benda, který zároveň z pozice kapitána zhodnotil i celkové vystoupení svého týmu na šampionátu:

„Na ME jsme skončili 4tí, ale i tak jsem na tým jako kapitán hrdý. Cíl byl hlavně udržet „B“ skupinu a nám se povedlo si udělat tu třešničku na dortu a hrát horní kříž. I když to nevyšlo, neodcházeli jsme se sklopenými hlavami. Společně vyhráváme, tak společně i prohráváme,“ uvedl Lukáš Benda.

Kozák, Zuna, Uhlíř na střídačce