Marie Horáčková bronzová v chorvatské Poreči

Minulý týden do oblíbeného chorvatského letoviska kromě davů turistů zavítala také evropská lukostřelecká smetánka. Za účasti reprezentací z 31 zemí se zde konalo druhé kolo Evropského poháru dorostu v terčové lukostřelbě. Plzeňské lukostřelecké kluby zastupovala Marie Horáčková a Matěj Jech.

marie-horackova-ep-2017-01

Marie Horáčková (LK Arcus Plzeň), která v posledních dvou letech nechyběla mezi nejlepšími sportovci Plzně v kategorii dorostu, se představila v konkurenci 45 juniorek s reflexním lukem. V kvalifikaci nástřelem 636 bodů zaostala pouhé čtyři body za svým osobním maximem, což stačilo na osmé místo. Díky podobně vydařenému výkonu Davida Vítovce (LK CERE Praha) navíc v kvalifikaci smíšených dvojic obsadili 6. místo.

V osmifinále česká dvojice porazila Dány 5:3, aby ve čtvrtfinále svedla tuhý boj o postup s Turky. O tom, kdo se dostane do finálové čtyřky, rozhodoval až rozstřel. V něm Turci trefili 9 a 8, zatímco Češi dali 18 bodů. Marie Horáčková přispěla vnitřní desítkou. Dramatické bylo také semifinále s Italií. Z vítězství se ale tentokrát radovali později zlatí Italové.

O bronz se česká dvojice utkala s Ruskem. Přetahovaná o vítězství nakonec opět dospěla do rozstřelu. Rusové dali 8 a 10. Češi prvním šípem 9 a bylo jasné, že je potřeba trefit 10. A to byl úkol pro plzeňskou lukostřelkyni. Maruška v rozhodujících okamžicích předvedla pevné nervy a svým šípem zasáhla středový křížek terče.

„Věděla jsem, že musím trefit desítku a že mám na výstřel málo času. Podařilo se mi provést výstřel rychle, ale vůbec jsem nebyla schopná jej zpětně vyhodnotit, až jsem uviděla rozzářené Davidovy oči a slyšela jásot ostatních,“ líčí pocity rozhodujícího okamžiku Marie Horáčková.

marie-horackova-ep-2017-02

Na medaili pomýšlela plzeňská závodnice i v soutěži jednotlivkyň. V eliminaci 1/16 porazila Polku Marlenu Kocaj poměrem 7:3, v osmifinále se znovu střetla s Turkyní Yasemin Anagoz, která byla v kvalifikaci devátá s nástřelem pouze o 1 bod nižším. Marie Horáčková ovládla první dvě sady, ve druhých dvou byla pro změnu lepší soupeřka. V poslední sadě měly obě lukostřelkyně 28 bodů, stav utkání byl vyrovnaný 5:5 a znovu došlo na rozstřel. Obě závodnice daly desítku, ale Turkyně měla šíp blíže ke středu terče a z postupu se tak radovala ona. Marie Horáčková obsadila dělené 9. místo.

Po závodu čekalo plzeňskou juniorku ještě jedno překvapení. Tou byla další bronzová medaile, kterou ve své kategorii získala za nástřely v kvalifikacích obou kol Evropského poháru, tedy z dubnového závodu v Řecku a nyní z Chorvatska.

Premiérový mezinárodní start si v Poreči připsal Matěj Jech (1. LK Plzeň). Výkonem 606 bodů v kvalifikaci si zasloužil své místo v českém družstvu, které obsadilo 12. postupové místo. Spolu s Davidem Vítovcem (LK CERE Praha) a Vojtěchem Chocholou (SK Start Praha) provedli v osmifinále „husarský kousek“, když se jim podařilo ze soutěže vyřadit tým Běloruska, jenž byl v kvalifikaci pátý, poměrem 5:3.

Ve čtvrtfinále se Češi postavili Britům, kteří byli čtvrtí v kvalifikaci. Ostrované v souboji potvrdili roli favoritů, zvítězili 2:6 a nakonec skončili bronzoví. Spokojení ale byli i Češi, kteří obsadili cenné šesté místo. Matěj Jech v individuální soutěži obsadil dělené 33. místo.

Matěj Jech

Matěj Jech (ilustrační foto)