MČR juniorů a dorostu: Olomouc byla plzeňské atletice městem zaslíbeným

Olomouc o víkendu hostila atletické mistrovství republiky juniorů a dorostu na dráze. Mistrovské tituly, medaile i překonané rekordy. To je stopa plzeňských atletů a atletek na republikovém šampionátu konaném ve městě proslulém výrobou tradičního zrajícího sýra.

Zleva Páník, Hettlerová, Ličman, Suchá, Rež, Burianová, Procházka, Píchalová. Foto: AK Škoda Plzeň

Největší plzeňský klub AK Škoda Plzeň přispěl 12 cennými kovy, další přidali závodníci TJ Sokol SG Plzeň-Petřín nebo třeba plzeňský Jakub Karlach startující za AC Domažlice.

Výškař Jan Štefela se v Olomouci pokoušel o splnění limitu na ME juniorů. To mu bohužel nevyšlo, ale náplastí mu může být titul mistra republiky, který si zajistil výkonem 209 cm.

Jan Štefela. Foto: AK Škoda Plzeň

Naopak limit na ME již měla v kapse tyčkařka Tereza Schejbalová, která s přehledem splnila roli favoritky a ovládla kategorii juniorek. Výkonem 604 cm pak v dálce triumfovala Linda Suchá.

Tereza Schjebalová (uprostřed). Foto: AK Škoda Plzeň

Již tradičním lákadlem atletických mítinků jsou diskařské souboje plzeňských Forejt Twins – Jakuba Forejta a Michala Forejta. Ti si tentokrát první dvě příčky celkové klasifikace rozebrali v pořadí Jakub první, Michal druhý. Michal navíc startoval i ve vrhu koulí, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

V disku byl Michal Forejt druhý, Jakub Forejt první. Foto: AK Škoda Plzeň

Králem na trati 400 m překážek se stal Filip Ličman. Linda Hettlerová prolétla nejrychleji trať na 200m juniorek a i ona brala titul. V napínavém souboji navíc přidala ještě stříbro na poloviční trati. Zlatem do plzeňské sbírky přispěla i Petra Sičaková (TJ Sokol SG Plzeň-Petřín) v oštěpu dorostenek.

Dařilo se také štafetám. Sprinterský kvartet ve složení PíchalováHettlerová-Burianová-Suchá na trati 4x100m předvedl nejlepší čas české historie (46,18 sec.). Symbolicky tak přepsal 26 let starý rekordní zápis, pod kterým byly podepsány oddílové předchůdkyně děvčat z AK Škoda Plzeň.

Skvělé štafetové vystoupení předvedli na stejné trati i hoši ve složení Ličman-Rež-Páník-Procházka, kteří získali stříbro a překonali 13 let starý krajský rekord výkonem 42,11 sec.

Stříbro a další nový krajský rekord na trati 100m př. patří Barbaře Píchalové za 13,72 sec. Bronz si z výškařského sektoru odnesl Slavomír Jaššo.

Slavomír Jaššo. Foto: AK Škoda Plzeň

„Perfektní vystoupení se vším všudy. Atletika v Plzni nás prostě baví a tohle je ta nejlepší odměna pro nás pro všechny,“ neskrýval radost trenér Michal Černý z AK Škoda Plzeň.

Tím ale medailový výčet nekončí. Bronz bral na osmistovce juniorů také plzeňský Jakub Karlach. V oštěpu juniorek skončila třetí Eliška Papežová a čtvrtá Andrea Balíková z TJ Sokol SG Plzeň-Petřín.

Videoprofil Jakuba Karlacha z cyklu Sportovní naděje Plzně