Medaile ze silničního MČR pro Plzeň zajistila bikerka Spěšná

Nejlepší tuzemští cyklisté a cyklistky příslušných věkových kategorií bojovali v minulém týdnu o medaile na Mistrovství republiky na silnici žáků a kadetů. Nechyběli ani plzeňští zástupci z MS Bike Academy Racing a Roman Kreuziger Cycling Academy. Medaile se podařilo vybojovat Simoně Spěšné, která si, jak se zdá, v letošní sezoně svědomitě buduje závislost na umístění na stupních vítězů.

Prvním závodem republikového šampionátu byla časovka jednotlivců, která se jela okolo veslařského kanálu v Račicích. V silně obsazené kategorii žákyň se dařilo Simoně Spěšné (MS Bike Academy Racing), která cílem projela v druhém nejlepším čase. Z vítězství se radovala Anna Jaborníková (Sportcomplex Břeclav), třetí byla Anna Růžičková z Dukly Praha.

„Druhé místo mě trochu mrzí, na zlato mi chybělo jen pět a půl vteřiny. Bylo to o kousek,“ neskrývala po závodě částečně smíšené pocity Simona Spěšná. Z plzeňských závodnic do časovky zasáhla ještě Sára Kateřina Peterková (Roman Kreuziger Cycling Academy) a Barbora Kalčíková (MS Bike Academy Racing). V žácích dojel z plzeňských týmů nejlépe Jakub Staněk (Roman Kreuziger Cycling Academy), který skončil devatenáctý.

simona-spesna-mcr-silnice-2018-002

Simona Spěšná na stupních vítězů po časovce jednotlivců při MČR 2018. Foto: archiv S. Spěšné

V kategorii kadetek skončila Nikol Soustružníková (Roman Kreuziger Cycling Academy) na šestém místě. Mezi kadety se do třicítky nejlepších vměstnali dva její oddíloví kolegové, konkrétně Marek Liška (8. místo) a Karel Macán (21. místo). Hned za ním byl Štěpán Krula z MS Bike Academy Racing.

Další den byla na stejném místě na programu časovka dvojic. Do ní Simona Spěšná odstartovala spolu s třetí závodnicí středeční časovky jednotlivců, Annou Růžičkovou z Dukly Praha. A závod se jim podařil na výbornou. Na dvacetikilometrové trati si dojely pro titul mistryň republiky. Sedmé byly Sára Kateřina Peterková s Markétou Macánovou.

„Závod byl hodně náročný, délka trati byla oproti středeční časovce dvojnásobná. Dokázaly jsme udržet po celou dobu stejné tempo, což bylo rozhodující. Dvojice na druhém místě nás sice v závěru hodně stahovala, ale v cíli jsme byly o šest a půl vteřiny rychleji,“ popsala průběh časovky novopečená mistryně republiky Simona Spěšná.

simona-spesna-mcr-silnice-2018-001

V časovce dvojic slavila Simona Spěšná s Annou Růžičkovou titul mistryň ČR. Foto: archiv S. Spěšné

V kadetkách byla Nikol Soustružníková spolu s Terezou Obořilovou šestá, z bronzu se ale mohl radovat tým kadetů z Roman Kreuziger Cycling Academy ve složení Marek Liška, Karel Macán, Martin Volf, doplněný o Vojtěcha Březnu.

Závěrečným závodem byl nedělní hromadný závod, který se jel v Benešově nad Ploučnicí. Dvojnásobná medailistka Simona Spěšná tentokrát ve velmi náročném závodě poprvé skončila mimo medailové pozice a dojela šestá. „Trať byla extrémně těžká, hned po startu kopec, do kterého jsme stoupaly 15 minut. Závod trval skoro hodinu, což je oproti jiným závodům Českého poháru dvojnásobek. Úplně mi to nesedlo, takže s výsledkem spokojená nejsem,“ uvedla Simona Spěšná.

Hned v pondělí nejúspěšnější plzeňská závodnice ze silničního MČR přesedlala zpět na horské kolo a začala se připravovat na Mistrovství republiky v MTB XCO, které se koná za dva týdny v Peci pod Sněžkou. „Trať bude těžká, technická, na závod se těším. Budu bojovat, abych udržela vítěznou sérii a přivezla si domů titul mistryně republiky,“ vyhlíží republikový šampionát ve svojí hlavní disciplíně Spěšná.

Mezi žákyněmi dojela tři místa za Simonou Spěšnou Markéta Macánová. V kategorii starších žáků byl z plzeňských vyslanců nejlepší Jakub Staněk na 25. místě.

Z kadetů dojel nejlépe Štěpán Krula na osmnáctém místě. Cyklista, jehož jméno nechybělo v nominacích nejlepších sportovců Plzně loňského roku, se jako prvoročák v letošní sezoně musí popasovat s přechodem do starší věkové kategorie.