MS juniorů v atletice: Skypalová sedmá na světě, Jakub Forejt devátý

Na atletickém mistrovství světa juniorů v Tampere měla Plzeň hned trio želízek v ohni. O co nejlepší umístění v té nejtěžší konkurenci usilovala kladivářka Kateřina Skypalová a diskaři Jakub Forejt a Michal Forejt (všichni AK Škoda Plzeň).

MS-junioru-2018-skypalova-forejt

Kateřina Skypalová & Forejt Twins na MSJ 2018. Foto: Jojka.cz

Postup do finále se podařilo vybojovat Kateřině Skypalové a Jakubu Forejtovi. Michal Forejt v kvalifikaci předvedl naprostou vyrovnanou sérii, když všechny jeho hody dělilo sedm centimetrů. Nejdelší měl hodnotu 55.71, což na finále bohužel nestačilo. Nic to ale nemění na tom, že Michal patří do elitní dvacítky nejlepších juniorských diskařů světa.

Jakub Forejt si finálovou účast na MS zopakoval opět po roce. Loni si z MS do 17 let v Keni přivezl šesté místo. Nejdelší hod předvedl plzeňský diskař hned v první sérii (57.95). Druhý pokus dopadl do vzdálenosti 55.88 a třetí na hranici 56.72. Stačil pouhý jediný centimetr a Jakub mohl v užším finále usilovat o ještě lepší výsledek. Mistrem světa se nakonec stal Kai Chang z Jamajky (62.36), stříbro putuje zásluhou Yauheni Bahutskiho do Běloruska (61.75) a bronz si vyházel Chilan Claudio Romero (60.81).

Deváté místo Jakuba Forejta z MSJ je vynikajícím výsledkem, a to i ve světle toho, že tabulková umístění před šampionátem naznačovala obrovskou konkurenci a vyrovnanost mezi jednotlivými atlety. Mezi diskaři ze starého kontinentu byl Kuba čtvrtý.

Nemalé ambice měla ve finále kladivářek také další ze svěřenkyň trenérky Lucie Plašilové. Kateřina Skypalová úvodním pokusem poslala náčiní do vzdálenosti 59.15, ve třetí sérii se zlepšila na 61.21, čímž si zajistila účast v užším finále. Čtvrtý pokus měl hodnotu 61.37, což bylo její konečné maximum. Sečteno, podtrženo: sedmé místo a potvrzení pozice nejlepší Evropanky. Titul si hodem dlouhým 64.90 zajistila Kanaďanka Camryn Rogersová. Stříbro patří Američance Alyssy Wilsonové (64.45) a bronzovou medaili si na krk pověsila Yaritza Martínezová (63.82) z Kuby.

Kateřina Skypalová, Jakub Forejt a Michal Forejt patří ke sportovcům zařazeným do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.