Plzeňané reprezentovali na MSJ v běžeckém lyžování

Ve finském Vuokatti proběhlo mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v běžeckém lyžování. V české reprezentaci nechyběli ani zástupci Sport Clubu Plzeň Martin Kočandrle, Petra Vitáková a Adéla Nováková. První dva jmenovaní patří ke sportovním nadějím podporovaným z programu Talent Plzeň Nadace sportující mládeže.

Martin Kočandrle při MSJ ve Finsku. Foto: archiv závodníka/Tomi Mäkipää (IG: tomimakipaa1)

Nominace Martina Kočandrleho, dvojnásobného vicemistra ČR, nebyla žádným překvapením. Mezi silné disciplíny plzeňského závodníka patří především distanční závody s intervalovým startem. Sprint klasicky proto vynechal.

Kvůli silným mrazům se závod na 10km skatem s intervalovým startem o den posunul. „Na tento závod jsem si věřil nejvíce. Chtěl jsem zajet co nejlepší výsledek, ale sám jsem nevěděl, na jakou příčku mám,“ komentoval závod Martin Kočandrle, který celkově skončil v konkurenci téměř stovky nejlepších juniorů světa na solidní 41. příčce.

„Dalším závodem pro mě byla štafeta na 4 x 5km. Rozjížděl jsem ji klasicky. Po lehké kolizi jsem neudržel skupinu a závod se mi jel celkově hůře. Skončili jsme třináctí. Poslední závod byl 30km klasicky s hromadným startem. Vstupoval jsem do něho trochu s nejistotou, protože jsem třicítku ještě nejel. Ale stejně ve mně převládala jistá natěšenost. Dal jsem si za cíl, dojet do 40. místa, což se mi povedlo. Dojel jsem pětatřicátý,“ popsal Martin ze svého pohledu i zbývající program šampionátu. Na místě je doplnit, že Martin byl v tomto závodě nejrychlejším z českých zástupců na startu.

Pro Petru Vitákovou, devatenáctiletou dvojnásobnou bronzovou medailistku z MČR se jednalo o premiérové vystoupení na světovém šampionátu. V kategorii juniorek na 15 km klasicky Petra při své reprezentační premiéře dojela na 47. místě.

Adéla Nováková ve sprintu klasickou technikou uvízla v síti čtvrtfinálových rozjížděk a při své premiérové účasti v kategorii U23 dojela na 18. místě. V kategorii žen do 23 let na desetikilometrové trati jí patřilo 34. místo, když dojela jako nejlepší z českých reprezentantek

Martin Kočandrle při MSJ ve Finsku. Foto: archiv závodníka/Tomi Mäkipää (IG: tomimakipaa1)