Plzeňské hvězdy se měřily s těmi nejlepšími

Pěkně našlapané účastmi Plzeňanů a Plzeňanek na mistrovství světa a Evropy byly poslední dny. Fandit bylo možné jak vycházejícím hvězdám z posledních nominací nejlepších sportovců Plzně, tak i věkově „odrostlejším“ sportovcům, kteří mezi oceněnými nechyběli před několika lety a zároveň si díky svým výkonům vysloužili zařazení do podpory z grantu Talent Plzeň.

Radek Šlouf dvakrát krůček od medaile

Na mistrovství Evropy v bulharském Plovdivu se na olympijské pětistovce a kilometru v posádce čtyřkajaku představil Radek Šlouf, odchovanec oddílu rychlostní kanoistiky TJ Prazdroj Plzeň.

Čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba ohromil soupeře, když do finále závodu na 500 metrů postoupil nejrychlejším časem historie 1:17,800. Ve finále pak česká posádka skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Stejný výsledek pak zopakovala v neděli na nyní již neolympijské kilometrové trati.

„Závod byl bohužel dost podobný tomu sobotnímu, finálová jízda se nám nepovedla. Odstup od prvních tří lodí byl propastný. Je to k zamyšlení, proč finálové závody nedáváme. Věřil jsem, že v sobotu ve finále pětistovky to byl zkrat, přemotivovanost a že si na kilometru spravíme chuť. I při rozjetí to vypadalo dobře. Ale z mého pohledu to byl ještě horší výkon než v sobotu. Radost nemám ani z jednoho výkonu, i když v sobotu byl výsledek nadprůměrný,“ uvedl zadák posádky Jan Štěrba pro svazový web.

Posádku čtyřkajaku včetně Radka Šloufa nyní čekají závody na mistrovství republiky a následně mistrovství světa na domácím kanálu v Račicích.

Radek Šlouf při vyhlášení Sportovce Plzně 2008

Radek Šlouf při vyhlášení Sportovce Plzně 2008

Jakub Forejt šestý nejlepší na světě

Na MS do 17 let v keňském Nairobi se mezi nejlepšími v diskařském kruhu představili hned dva Plzeňáci – Jakub a Michal Forejtovi (AK Škoda Plzeň).

Dramatická kvalifikace se stala konečnou pro celou řadu vynikajících diskařů. Mezi nimi byl, bohužel, jako první nepostupující i Michal Forejt. Od finálové účasti plzeňského borce dělilo pouhých 20 centimetrů. Radovat se naopak mohl jeho bratr Kuba, který si finále zajistil hodem dlouhým 57,32 m.

Srdnatý výkon Jakub předvedl i ve finále. Jeho šesté místo zároveň znamenalo třetí nejlepší výsledek českých barev na šampionátu. Svůj první pokus (56.36) dokázal dvakrát vylepšit. Ve druhé sérii na 57.24, v páté pak na konečných 57.44. V nesmírně vyrovnané bitvě mu k medaili chyběl necelý metr. Bronz si posledním pokusem (58,34) zajistil Jihoafričan Brandon. Zlato putuje do Chile. Získal jej Claudio Romero nejdelším hodem roku a osobním rekordem (64.33). Osobák si vytvořil i stříbrný Ukrajinec Kyrylin (63.98).

jakub-forejt-mcr-2017

Jakub Forejt při MČR 2017

V akci jsou…

Další sportovci jsou pořád ještě v akci. Starty na tratích 50 a 100 metrů motýlek čekají Honzu Šefla (PK Slavia VŠ Plzeň) na plaveckém mistrovství světa v Maďarsku. A jak se můžete přesvědčit v následujících odstavcích, v plném proudu jsou evropské šampionáty pozemkářů…

Plzeň zásobárnou reprezentantů pro ME v pozemním hokeji

Do ruského Petrohradu na Eurochockey Junior Championship II. zamířilo hned sedm Plzeňanů – litickou pětici ve složení Lukáš Benda, Adam Uhlíř, Jaroslav Kasl, Václav Kozák a Ondřej Sochor doplnila ještě dvojice hráčů HC 1970 Bolevec Čeněk Zuna a Denis Tomeš.

Ve skupině na český výběr čekalo Turecko, Francie a Ukrajina. V prvním zápase proti Turecku Češi zvítězili 5:1. Dvakrát se prosadil Denis Tomeš, přičemž hlavně jeho druhá branka, kterou zvyšoval na 4:1, padla po ukázkové akci.

Ondřej Sochor

Ondřej Sochor

Dívky na rozdíl od chlapců nemusely na evropský šampionát žen U21 cestovat tak daleko. Hostitelskou zemí je totiž letos Česká republika, konkrétně Hradec Králové. Na Češky ve skupině čeká Turecko, Rusko a Skotsko.

Ani zde v českém výběru nechybí opory z Plzně – Adéla Kožíšková, Lucie Dolívková a Lucie Duchková. „Čekám spoustu zážitků. A nás coby tým, který do každého zápasu jde na sto a více procent,“ uvedla ještě před šampionátem v MF Dnes Lucie Dolívková.

A její slova národní tým v prvním zápase proti Turecku naplnil vrchovatě. Vítězství 5:2 Češkám určitě dodá sebevědomí do dalších zápasů. Gólovým příspěvkem svůj výkon proti Turkyním ozdobila Lucie Duchková.

pozemni-hokej-me-u21

Česká reprezentace ME 2017 U 21, foto: www.pozemnihokej.cz