Plzeňský kraj veze z olympiády dětí a mládeže 25 medailí

Liberecký kraj hostil od 23. do 28. června Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže 2019. Výprava Plzeňského kraje obsadila v pořadí krajů desátou příčku, když sportovci ze západu Čech vybojovali celkem 7 zlatých, 4 stříbrné a 14 bronzových medailí. Kdo se o ně zasloužil?

Zlatou medaili si na krk může pověsit Jonáš Fleisig (AK Škoda Plzeň), který ovládl závod na 60 m. Kov stejné ceny získali i oddíloví kolegové Magdalena Hellmayerová v oštěpu a Viktorie Jánská na 60 m překážek.

viktorie-janska-03

Viktorie Jánská (ilustrační foto).

Přemožitelku v turnaji stolních tenistek nenašla Helena Sommerová. S rolí hlavní favoritky se v závodě MTB XCO dokázala vypořádat i nejlepší sportovkyně Plzně 2018 v kategorii staršího žactva Simona Spěšná. Ta dokázala porazit svoji tradiční rivalku Anetu Novotnou, která závodila v barvách Středočeského kraje.

Simona Spěšná (ilustrační foto).

Do medailové pokladnice zlatem hned dvakrát přispěla plavkyně PK Slavia VŠ Plzeň Ellen Zaradič, která ovládla tratě 100 P a 200 P.

O kvartet stříbrných medailí se postarala atletka Tereza Záhořová (TJ Baník Stříbro) na trati 60 m, plavci Šimon Korčák (PK Slavia VŠ Plzeň) v závodě na 200 P a Martin Fait (Jiskra Domažlice) na 50 VZ a Eliška Forejtková v singlu tenistek.

simon-korcak-0 (1)

Šimon Korčák

Bronzovou medailí z atletiky se může pyšnit výškařka Michaela Švábková (TJ Baník Stříbro) a smíšená štafeta na 4 x 60 m ve složení Fleisig, Záhořová, Jánská, Soukup.

Bronz ze smíšené čtyřhry ve stolním tenise vybojovala dvojice Jaroslav Jůza (TJ Sokol Plzeň V) a Helena Sommerová.

O vydatný medailový příspěvek se postarali také plavci. Hned dva bronzy z bazénu vylovil Matěj Sladký (PK Slavia VŠ Plzeň) z tratí 100 VZ, 50 VZ, další přidal jeho oddílový kolega Tomáš Filip na 100 P. Jakub Horák (Radbuza Plzeň) skončil třetí v závodě 100 VZ, Andrea Nushartová (Rejnoci Domažlice) v závodě 200 P. O poslední cenný kov z plaveckých disciplín se zasloužila štafeta dívek na 4 x 50 VZ ve složení Kateřina Chocholatá, Veronika Sedláčková, Anna Šrailová, Natálie Vacková.

Matěj Sladký a Tomáš Filip (ilustrační foto).

Další bronz se zrodil na tenisových kurtech. V deblu tenistek jej vybojovala Eliška Forejtková s Julií Pancovou. Třetí místo bral také orientační běžec Šimon Stehlík (OK Lokomotiva Plzeň) a fotbalisté U14.

Třetí příčka v individuálním závodě triatlonistů patří Matěji Markovi (Triatlon Plzeň). Matěj byl zároveň členem smíšené štafety 2+1, kterou spolu s ním tvořil jeho bratr Jakub a Zuzana Piknerová. Triatlonová štafeta měla na Olympiádě dětí premiéru a její účastníci se museli vypořádat s extrémními klimatickými podmínkami, když teplota ve stínu dosahovala 35 stupňů.

První úsek měl na starosti Jakub Marek. Prostřední část patřila dívčí části štafety. „Zuzka dnes předvedla takřka bezchybný výkon, skoro až za hranou svých možností,“ chválil trenér Jan Řehula v rozhovoru pro web ODM Zuzanu Piknerovou, která štafetu předávala Matějovi Markovi na čtvrtém místě těsně před družstvem Karlovarského kraje. Matěj Marek pak heroickým výkonem na posledním úseku dokázal štafetu posunout na stupně vítězů.

Matěj Marek

Matěj Marek (ilustrační foto).