Pozemkáři Litic v reprezentačních výběrech, Duchková skórovala na ME

Kvarteto Lukáš Benda, Adam Uhlíř, Ondřej Hes a Eduard Gerlický odehráli proti Rakousku poslední přípravná utkání před odletem na ME divize C v Portugalsku. S nimi čeká na konečnou nominaci trenéra Miroslava Ludvíka ještě pátý litický hráč Michal Bárta, který byl z této přípravy omluven.

Litičtí pozemkáři v reprezentaci. Foto: TJ Plzeň-Litice

Rakušanům český výběr podlehl 3:0 resp. 3:1. Lukáš Benda komentuje obě utkání s těžkým soupeřem, který na minulém ME spadl z divize A: „Po zápasech v Chorvatsku, nás čekal velmi silný soupeř z Rakouska, čehož jsme si byli vědomi. I přesto jsme však první čtvrtinu úplně zaspali. Všude jsme byli pozdě a vůbec jsme nestačili tempu soupeře. První půlka 3:0 vypovídala o všem, avšak v druhé půli jsme začali trošku hrát svou hru a bylo z toho pár hezkých šancí, které jsme ale bohužel nedokázali proměnit. Jednu z největších šancí zápasu měl můj parťák a další hráč Litic Adam Uhlíř“.

Ten tuto situaci popisuje: „Šance vznikla rychlým rozehráním po faulu okolo útočné čtvrtiny. Na kruhu jsem udělal kličku bránícímu soupeři a pokračoval do kruhu. Na střelu už to moc nebylo, protože jsem byl lehce z úhlu, a tak jsem míček směřoval na spoluhráče na zadní tyčku, ale nikdo jej tečovat nedokázal.“

Benda pokračuje: „Zápas byl nakonec ukončen asi o 3 minuty před koncem zápasu z důvodu velmi silného deště a bouřky. Do druhého zápasu jsme již nastupovali s tím, že jsme věděli, jaké tempo nás čeká. Tým se stále sehrává a zkoušíme různé herní styly a taktiky, které nám budou nejvíce vyhovovat. Po shlédnutí videa z prvního zápasu, jsme hru upravili a myslím si, že to již nebyl takový „kolotoč“ ze strany rakouských hráčů. Dokonce jsme zápas v jednu chvíli srovnali na 1:1, bohužel si musíme přiznat, že Rakouský tým je stále o level výš. Zatím nám chybí důraz v kruhu a zakončení, to ale věřím, že do Evropy vypilujeme“.

Lucie Duchková vstřelila gól na ME

V neděli 18. července měl český celek svoji premiéru na ME. Tentokráte o rok prodloužené ME do 18 let děvčat, které bylo kvůli epidemie Covidu 19 přejmenováno na ME do 19 let. Česká děvčata hrají divizi B ve švýcarském Curychu. A v prvním utkání narazila na domácí Švýcarky.

Vstup do zápasu byl poměrně unavený ze strany obou týmů. Hra se přesouvala pomalu a gólové šance se v podstatě neobjevovaly. Na první gól si tak fanoušci museli počkat až do deváté minuty, kdy kapitánka týmu, Zuzana Semrádová otevřela skóre přesnou střelou k tyči. Branka nabila dívky novou energií a ty začaly pomalu hrát svou hru. Česká republika udržovala tlak na švýcarský celek a dokonce vybojovala jeden trestný roh, který i přes nádherné provedení švýcarská gólmanka skvěle vychytala.

V druhé čtvrtině se probral i náš soupeř a hra se začala přelévat ze strany na stranu. Situaci uklidnila Eliška Hraníčková, která v devatenácté minutě zvýšila na 2:0. Dívky dohrály druhou čtvrtinu s míčem povětšinou ve svých rukách. Po poločase se s brankami roztrhl pytel. Na 3:0 zvýšila Natalie Hájková kontrolovaným lobem přes švýcarskou gólmanku, 4:0 Kateřina Topinková skórovala důraznou dorážkou v těsné blízkosti, 5:0 Lucie Duchková famózní argentinou zvýšila český náskok.

Lucie Duchková v přípravném utkání proti Rakousku. Foto: TJ Plzeň-Litice

V poslední čtvrtině se náskok dívek projevoval i na hře. Švýcarkám začaly ubývat síly a hra ztrácela na tempu. Čtyři minuty před koncem zápasu Natálie Hájková obětavou dorážkou zvýšila na 6:0. Švýcarsko poté ještě sebralo síly a snažilo se udolat aspoň jediný gól proti českému týmu, ale všechny pokusy padly za oběť skvěle chytající Rozárii Mrázové. Na konečných 7:0 zvýšila opět Natálie Hájková z trestného rohu, čímž zkompletovala hattrick. Česko si tak z prvního zápasu odneslo skvělé skóre a tři body do tabulky.

Lucka Duchková popisuje utkání poměrně jednoduše: „Z dnešního zápasu mám skvělý pocit, myslím si, že to byla důležitá výhra pro náš klid do dalších zápasů“.