Pozemkářky mají bronz. Sen o postupu do elitní divize se rozplynul po jediném gólu od Rusek

Česká reprezentace dívek U18 odehrála v druhé divizi ME v Rakovníku pět utkání, ve kterých čtyřikrát zvítězila, jen jednou odcházela ze hřiště jako poražená. Plzeňská Lucie Duchková se stala nejlepší střelkyní českého týmu, k základním kamenům české sestavy patřily i Adéla Kožíšková a Lucie Dolívková.

ME-U18-2018-Women-CR-Rus-075

Lucie Duchková. Foto: Petr Růžek/ČSPH

ME-U18-2018-Women-CR-Rus-002

Plzeňské trio v reprezentačních barvách: zleva Adéla Kožíšková, Lucie Duchková, Lucie Dolívková. Foto: Petr Růžek/ČSPH

Po třech vítězných utkáních ve skupině bylo v semifinále soupeřem českých děvčat Rusko. Trenéři proti Ruskám naordinovali taktiku ve stylu „hrr na ně“. Češky měly v první půli pět rohů a tři vyložené šance a zaskočené Rusky se dostávaly pod tlak. Jejich brankářka ale předváděla famózní zákroky a svůj tým podržela. Naopak česká děvčata inkasovala nešťastnou branku z tečované střely na konci první čtvrtiny.

S jednogólovým vedením v zádech a díky lepší týmové hře měly v druhém poločase Rusky lehce navrch. Většina ruských útoků se ale rozbíjela o neprostupný štít jménem Adéla Kožíšková. Ta hrála „posledního“, tedy středového obránce před brankářkou. Ruskám se i proto znovu skórovat nepodařilo, bohužel se ale neujala ani žádná z českých šancí a utkání skončilo 0:1. I když české reprezentantky nechaly na hřiště vše, jediný gól v jejich síti znamenal konec snu o postupu do elitní divize ME. „Dívky odvedly statečný výkon a rozhodně se nemají za co stydět,“ hodnotil výkon svých svěřenek v semifinále trenér české reprezentace.

ME-U18-2018-Women-CR-Rus-139

Utkání s Ruskem rozhodl jediný gól, který znamenal konec českého snu o postupu do elitní divize ME. Foto: Petr Růžek/ČSPH

V utkání o bronz byly naším soupeřem Rakušanky. I v tomto duelu rozhodla o vítězství jediná trefa. Tentokrát se se o ní postarala česká hráčka, konkrétně plzeňská Lucie Duchková, která nekompromisně poslala míček do rakouské branky a vystřelila českým barvám bronz. „Jsem moc ráda, že jsme dokázali získat bronzové medaile. Asi to ani nevypadá, ale nebylo jednoduché se dostat do finálové čtyřky. A o to jsem ještě šťastnější, že třetí místo přiblížil můj gól,“ svěřila se nejlepší střelkyně českého týmu.

Rakušanky se v druhém poločase snažily o zvrat, skórovat ale nedokázaly. „Byla jsem moc spokojená, že jsme ten zápas zvládly. I když někdy to bylo v obraně dost divoké,“ přiznala Adéla Kožíšková, která znovu dirigovala českou obranu.

ME-U18-2018-Women-CR-Rus-051

Adéla Kožíšková. Foto: Petr Růžek/ČSPH

O svoje dojmy a pocity z turnaje se podělila i další Plzeňanka Lucie Dolívková: „Příprava na tento turnaj byla velice dlouhá a tím pádem asi nejnáročnější, co jsem zažila. Během přípravy jsme se postupně zlepšovaly, postupně sehrávaly a asi i díky tomu jsme si v průběhu dokázaly udělat skvělou partu. Ta nám vydržela po celou dobu turnaje a v týmu byla vždy výborná atmosféra. Ze začátku byla naše hra trochu chaotická, možná byla znát i nervozita. Během dalších zápasů se to však začalo zlepšovat a tak i díky gólům v posledních minutách zápasů jsme se ocitly na prvním místě ve skupině. Pak nás čekalo Rusko. Výhra s ním by přinesla postup do vyšší divize. Bohužel, zápas skončil prohrou 0:1. Zápas o třetí místo s Rakouskem byl pro mne velmi napínavý, vyrovnaný. Lucka dala gól a my vyhrály 1:0. Jsem hrozně ráda, že jsem celé mistrovství mohla zažít. při takové obrovské podpoře fanoušků, v té atmosféře, co panovala“.

ME-U18-2018-Women-CR-Rus-068

Lucie Dolívková. Foto: Petr Růžek/ČSPH

Ve finále zvítězilo Skotsko nad Ruskem 2:1. Oba týmy postupují do nejvyšší divize. Bronzová příčka českého týmu je i vzhledem k relativně malé členské základně tuzemského ženského pozemního hokeje úspěchem. Na závěr proto dejme slovo ještě jednou nejlepší české střelkyni na turnaji: „Myslím, že hlavním důvodem, proč jsme nakonec skončily poměrně úspěšně na třetím místě, byla naše výborná parta. Já sama jsem si turnaj moc užila. A to, že vyhrály právě Skotky je zasloužené. Jejich hokej byl na turnaji nejlepší,“ uvedla Lucie Duchková.

Všechny tři plzeňské reprezentantky patří mezi sportovkyně, které byly v loňském roce zařazeny do programu podpory Nadace sportující mládeže Talent Plzeň.