Ruža s Draheimovou přivezli z Německa kompletní sbírku medailí

Kryštof Ruža patří mezi sportovce, kteří si v loňském roce svými výkony vysloužili zařazení do programu podpory Nadace sportující mládeže  Talent Plzeň. Úspěchy sbírá karatista Budo SC Plzeň i letos. Aktuálně vyhrál na East Open 2018 v kumite starších žáků do 43 kg.

ruza-draheimova-2018

Anika Draheimová a Kryštof Ruža úspěšně reprezentovali Českou republiku na karatistických závodech East Open 2018 v německém městě Halle. Foto: Pavel Ruža

Kompletní sbírku medailí přivezli z německého Halle, kde se konal tradiční mezinárodní turnaj East Open 2018, karatisté klubu Budo SC Plzeň Anika Draheimová a Kryštof Ruža.

O tu nejcennější, zlatou medaili, se postaral Ruža ve své silné disciplíně kumite, kde vyhrál kategorii starších žáků do 43 kg. Po výhrách 3:0 nad Němci Niklasem Glässerem a Jannisem Müllerem postoupil do finále, kde na něj čekal ukrajinský závodník Maksym Lyrtvyniuk.

Ani tomu nedal mladý karatista šanci a po vítězství 2:0 si došel na stupně vítězů pro nejcennější medaili. „Dobře rozjetou jsem měl i váhovou kategorii do 48 kg, ale německý soupeř Cajo Kretzschmar se mě bál a po jednom mém pěkném kopu se rozbrečel, načež mě rozhodčí diskvalifikoval za údajnou tvrdost,“ řekl s hořkostí v hlase Ruža, který tímto rozhodnutím přišel o možnost získat druhou medaili.

Tři kovy pro Aniku

O další tři medaile se zasloužila Draheimová, která získala jedno stříbro a dva bronzy. Nejcennější je z těchto medailí bronzová z kata starších žákyň. Zde sice hned v prvním kole prohrála s pozdější vítězkou celého turnaje Luisou Pohle z Německa, ovšem díky tomu pak měla šanci bojovat o bronzovou medaili a tuto šanci dokonale využila. Po výhrách 5:0 nad německými závodnicemi Lilith Marií Richterovou a Rosalií Kunteovou se Anika dostala do souboje o bronzovou medaili.

V něm porazila 4:1 Jolinu Kusterovou z Německa. Stříbrnou medaili si vybojovala v kumite starších žákyň do 35 kg, kde porazila 2:1 domácí závodnici Anniku Streekovou a ve finále pak podlehla Lilith Marii Richterové 1:7. „Třetí bronzovou medaili mám spíš za účast než za to, že bych něco vyhrála,“ řekla s úsměvem na rtech Anika Draheimová o své třetí medaili. Ta byla z kumite starších žákyň do 40 kg, kde pro nízkou účast i prohra znamenala jistý zisk alespoň bronzové medaile.

Skvělého výsledku dosáhl Ruža také v kata starších žáků, kde se po třech výhrách dostal do semifinále, ve kterém podlehl pozdějšímu vítězi Tien Thanh Nguyenovi z Německa. V boji o bronz pak byl šťastnější německý soupeř Levin Willbrant a Kryštof tak obsadil 5. místo.

Výsledky odchovanců klatovského karatistického klubu v kata jsou velkým úspěchem, neboť kategorie starších žáků i starších žákyň patřily mezi nejsilněji obsazené kategorie celého turnaje.

Autoři:  T. Kanta, I. Krzanowská, Klatovský deník, 6. 3. 2018