Skvělé úspěchy Marie Horáčkové a Romana Kreuzigera

O víkendu jsme se dočkali dalších vynikajících úspěchů plzeňských sportovců. Cyklista Roman Kreuziger v předposlední etapě Tour de France zaútočil a díky odvážnému úniku se posunul do první desítky celkové klasifikace nejprestižnějšího cyklistického závodu. Lukostřelkyně Marie Horáčková z LK ARCUS Plzeň na Mistrovství Evropy dorostu v terčové lukostřelbě v Bukurešti skončila těsně pod stupni vítězů v divizi reflexní luk.

Pro Romana Kreuzigera se jedná o již čtvrté umístění na Tour v elitní desítce. Od sedmého místa jej v celkovém pořadí dělilo pouhých 13 sekund.

Marie Horáčková, oceněná mezi nejlepšími sportovci města Plzně loňského roku v kategorii dorostu a zároveň držitelka Ceny rektora ZČU v Plzni za skloubení sportu a studia, zažila v průběhu závodu hned několik napínavých okamžiků v podobě rozstřelů.

První ji čekal hned v závěru úterní kvalifikace, kdy dosáhla totožného nástřelu jako Němka Michelle Kroppenová. Rozstřel ale skončil 10:9 pro Marušku, která si tak vybojovala vynikající výchozí postavení a volný postup v prvním kole páteční eliminace.

Ve druhém kole na Plzeňanku čekal souboj s Ruskou Rozalinou Timofejevovou. Po nerozhodném výsledku 5:5 na řadu opět přišel rozstřel, ve kterém Maruška znovu prokázala pevné nervy a trefila vnitřní desítku, zatímco Ruska jen osmičku.

V osmifinále si Maruška zopakovala souboj s Michelle Kroppenovou. Tentokrát ji porazila již ve čtvrtém setu poměrem 7:1 a ve čtvrtfinále na ni čekala Italka Loredana Speraová, která v předchozím kole vyřadila vítězku kvalifikace Yasemin Anagozovou z Turecka.

I ve čtvrtfinále došlo po nerozhodném výsledku 5:5 na rozstřel. Obě dívky trefily devítku, proto přišlo na řadu měření. Rozhodl půl milimetru, o kterých Maruška umístila svůj šíp blíže středu terče a mohla se radovat z postupu mezi nejlepší čtyřku.

V semifinále bohužel Maruška podlehla Bryony Pitmanové z Velké Británie. Bronzové finále pak střílela se Sylwií Zyzańskou z Polska. Zkušená polská závodnice, v kvalifikaci druhá, si ale bronzovou medaili nenechala vzít.

O zlato se s Bryony Pitmanovou utkala Španělka Adriana Martinová. Ta Marii Horáčkovou zastavila před měsícem na závodu světového poháru dospělých v Turecké Antalyi a ve čtvrtfinále nominačního závodu tak zastavila sen o olympijské nominaci na Olympijské hry v Riu.

Spolu s Alešem Změlíkem ještě Marie Horáčková na ME vybojovala dělené deváté místo v soutěži smíšených dvojic.

marie-horackova-mcr