Skvělý úspěch badmintonových akademiků na mistrovství Evropy

Vynikajícího úspěchu dosáhl výběr Západočeské univerzity v Plzni na univerzitním mistrovství Evropy. Družstvo složené z bratrského dua Jan Louda, Jiří Louda a dále z Ondřeje Krále a Sabiny Milové pod vedením trenéra Josefa Rubáše přivezl u univerzitního mistrovství Evropy celkem pět medailí.

Jan Louda (ilustrační foto).

Týmu Západočeské univerzity patří stříbro v soutěži družstev, další čtyři medaile přidali mezi jednotlivci. Pověstnou třešinkou na dortu je titul akademického mistra Evropy pro Jana Loudu. O rozdělení nejcennějších kovů se přitom bojovalo v ryze českém finále, ve kterém proti Honzovi nastoupil jeho kolega Ondřej Král.

Se svým finálovým soupeřem ze singlu, jinak ale spoluhráčem a tréninkovým parťákem, se Honza postaral také o bronz ze čtyřhry mužů. „S Ondrou se mi hraje výborně, už jsme spolu měli nějaké zkušenost z Kazaně. Do semifinále jsme prošli celkem hladce, tam jsme nestačili na francouzskou dvojici,“ komentoval Honza Louda čtyřhru v rozhovoru pro oficiální svazový web.

V soutěži družstev tým ZČU přehrál první nasazené družstvo z Opole University. Plzeňané byli nad síly také týmu z University of Lisabon a Ural Federal University. O finálové účasti družstvo ZČU rozhodlo vítězstvím 3:2 nad výběrem University of Fribourg.

Cestu za českým zlatem zastavil až ve finále favorizovaný tým University of Nottingham. „Jelikož jsme byli nenasazení, tak stříbrné místo bylo maximum. Mohlo se taky stát, že bychom na Nottingham narazili už ve skupině. Jsem za stříbro rád. Celý turnaj družstev jsem si moc užil,“ ohlédl se za turnajem Honza Louda, kterého v rozhovoru pro svazový web doplnil i jeho brat Jiří: „S turnajem družstev jsem velmi spokojený. Jelikož nám chyběla jedna holka, tak jsme do každého utkání vstupovali za stavu 0:1. I přesto jsme však kromě finále dokázali stav otočit a zápas vyhrát. Stříbrná medaile mi udělala velkou radost.“

Bronzovou medaili ze dvouhry žen si pak na krk pověsila také Sabina Milová.

Se svými pocity se bezprostředně po turnaji svěřil také trenér Josef Rubáš. „Jsem strašně unavený, ale také strašně spokojený. Jdeme postupně nahoru, tenhle turnaj byl důležitý milník na naší cestě. Jsem moc rád ještě za další věc. Mám opravdu hodně pozitivních ohlasů na naší práci. Sportovce nezdobí slova, ale činy. A my se snažíme ukázat, že to jde i v českém badmintonu. Kde je vůle, tam je i cesta,“ uvedl trenér Josef Rubáš.