Sportovci Plzně 2021 se stal atlet Jan Škarban a judistka Anna Skalská

Obřadní síň plzeňské radnice hostila v úterý 7. 6. 2022 nejlepší plzeňské sportovní naděje. Vyhlášení ankety Sportovec Plzně 2021 v kategoriích žactva a dorostu zde pod záštitou primátora města Plzně Pavla Šindeláře připravila Nadace sportující mládeže. Ve starším žactvu se vítězem stal atlet Jan Škarban (AK Škoda Plzeň), kategorii dorostu kraluje judistka Anna Skalská (Judo SG Plzeň).

Bohužel i rok 2021 byl poznamenaný epidemiologickými opatřeními opatřeními, čemuž byly uzpůsobeny i jednotlivé kategorie. Vzhledem ke zrušení sezóny v řadě kolektivních sportů, nebyla vyhlašována kategorie družstev. Družstva ale mohla být nominována na ocenění za Mimořádný výkon/výsledek. Sportovci z kolektivních sportů mohli být navrženi na ocenění v individuálních kategoriích. Nechybělo ani ocenění trenérů za dlouholetou práci s mládeží a sportovců, kteří se v době pandemie jako dobrovolníci zapojili do pomoci ve zdravotnictví, seniorům nebo třeba ve školství.

Všechny přítomné v obřadní síni plzeňské radnice uvítal první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký, do jehož gesce spadá také oblast sportu. „S radostí předávám ocenění těm, kdo se svými sportovními výsledky zasloužili o dobrou prezentaci města Plzně. Přeji jim, aby si své skvělé výkony udrželi i po přestupech do vyšších věkových kategorií. Věřím, že za pár let budeme my Plzeňané na jejich výkony pyšní třeba během olympijských her či při mistrovstvích Evropy nebo světa. Přeji jim však nejen skvělé výkony, ale především to, aby u nich přetrvala láska ke sportu a pohybu,“ řekl Roman Zarzycký. Připomněl, že podpora sportovců v žákovských a dorosteneckých kategoriích je jednou z priorit města Plzně: „Staráme se mimo jiné o to, aby sportovní infrastruktura byla dětem a mladým lidem lehce dostupná. A také každý rok město vypisuje několik dotačních titulů na podporu sportu, nicméně v letošním roce jsme připravili i zcela nový grant Podpora mimořádných sportovních talentů a sportovních kolektivů v kategorii dětí a mládeže v Plzni, který rozdělí finanční dary přímo talentovaným dětem a mládeži od 10 do 19 let. Žádosti přijímáme v srpnu a úspěšní sportovci mohou obdržet až 20 tisíc korun.“

Mladší žactvo – jednotlivci

V kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, se mezi pětici nejlepších nominoval Matěj Fejka (tenis), Sofie Hettlerová (tenis), Karolína Klepačová (plavání, moderní pětiboj), Julie Krettová (lukostřelba) a Natálie Pospíšilová (plavání).

Starší žactvo – jednotlivci

Titulem Sportovec Plzně 2021 mezi starším žactvem se může pyšnit atlet Jan Škarban. Držitel národního rekordu na 1500 m překážek žáků se v loňském roce stal dvojnásobným mistrem republiky. Mezi další oceněné v kategorii staršího žactva patří Kateřina Chytilová (triatlon), Viktorie Jánská (atletika), Anna Kubínová (karate), Martin Panzer (kanoistika na divoké vodě), loňský držitel titulu pro nejlepšího sportovce roku David Peterka (cyklistika), Vojtěch Sochor (vodní pólo), Monika Továrnická (lukostřelba), Ondřej Vísner (rychlostní kanoistika), Eliška Vokatá (plavání) a Karolina Voříšková (rychlostní kanoistika).

Dorost – jednotlivci

V kategorii dorostu triumfovala judistka Anna Skalská. Juniorská i seniorská mistryně ČR v loňském roce získala také bronz z ME.

Mezi nejlepší sportovce roku mezi dorostenci patří také Kateřina Altmannová (jachting), Veronika Blažíčková (sportovní střelba), Tereza Dobrá (jachting), Kristýna Dvořáková (triatlon, atletika), Adam Friedrich (vzpírání), Nicole Harmašová (plavání), Richard Kobr (cyklistika), Eva Matějovičová (sportovní aerobik), Kryštof Ruža (karate), Petra Sičaková (atletika), Barbora Stupková (triatlon) a Lucie Zavadilová (atletika).

Mimořádný výkon/výsledek

V kategorii Mimořádný výkon/výsledek byl oceněn Atletický klub Škoda Plzeň, konkrétně zlaté družstvo juniorek a štafeta dorostenců na 4×100 m, která se blýskla titulem spojeným s překonáním českého dorosteneckého rekordu.

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Tradiční součástí vyhlášení Sportovce Plzně je také udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Ta je udělována ve spolupráci Nadace sportující mládeže a Západočeské univerzity za skloubení sportovních a studijních výsledků. Její držitelkou za rok 2021 se stala studentka Sportovního gymnázia Plzeň Kristýna Dvořáková.

Ocenění za dobrovolnickou činnost v době pandemie

Za dobrovolnickou práci v době pandemie byla oceněna Tereza Jonášové (atletika). Studentka Pedagogické fakulty ZČU v Plzni vypomáhala na základní škole, kam chodila vyučovat za nemocné pedagogy.

Trenéři

Za dlouholetou práci s mládeží byl oceněn trenér vzpírání Jaromír Jílek, který se v letošním roce dožívá šedesáti let. Trénování mládeže se věnuje od 19 let a se svými svěřenci získal řadu medailí a mistrovských titulů.

„Velké poděkování a obdiv patří nejen oceněným sportovcům všech kategorií, ale také jejich trenérům a rodičům, kteří je i v době pandemie a s tím spojenými obtížemi u sportu udrželi a dále jejich schopnosti a dovednosti řízeně rozvíjí,“ uvedl Petr Chvojka, místopředseda správní rady Nadace sportující mládeže.