Sportovci Plzně 2022 jsou Eliška Forejtková a Veronika Blažíčková

V úterý 11. dubna byli v obřadní síni plzeňské radnice vyhlášeni nejlepší sportovci Plzně za rok 2022 v kategoriích žactva a dorostu. Vítězkou v kategorii staršího žactva se stala tenistka Eliška Forejtková, dorostu kraluje sportovní střelkyně Veronika Blažíčková. Vyhlášení prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Romana Zarzyckého.

„Město Plzeň společně s Nadací sportující mládeže připravuje ocenění sportovců už několik let a mám radost, že jsme se mohli opět sejít a vyhlásit ty nejlepší. Chtěl bych vám poděkovat za reprezentaci Plzně a všem oceněným moc gratuluji,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Mladší žactvo – jednotlivci

Kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, zcela ovládly dívky. Mezi kvarteto nejlepších se dostala Eliška Janoušková (šachy), Ema Nováková (atletika), Magdalena Petrmichlová (biatlon) a Natálie Pospíšilová (plavání).

Starší žactvo – jednotlivci

Titul Sportovec Plzně 2022 v kategorii staršího žactva získala tenistka Eliška Forejtková. Ta se v roce 2022 stala mistryní Evropy i světa družstev v kategorii U14. Zdatně se tak vydala ve stopách svého bratra Jonáše, který anketu Sportovec Plzně ovládl dvakrát v kategorii dorostu v letech 2018 a 2019. 

Spolu s Eliškou Forejtkovou byli ve straším žactvu oceněni Jan Baumruk (házená), Eliška Fialová (lukostřelba), Jan Foltýn (plavání), Štěpán Mareček (sportovní střelba) a Karolína Rutarová (triatlon).

Dorost – jednotlivci

Titulem Sportovec Plzně 2022 v kategorii dorostu se může pyšnit sportovní střelkyně Veronika Blažíčková. Ta v roce 2022 reprezentovala již v kategorii dospělých. Na ME skončila druhá na 3×20 ran malorážkou a pro Českou republiku vystřílela účastnické místo na OH v Paříži 2024. Vynikajících výsledků dosáhla i na MS nebo na Světovém poháru v Jižní Koreji, kde skončila pátá v disciplíně 3×20 ran malorážkou.

Skvělými výsledky se ale mohou pochlubit i další ocenění v kategorii dorostu. Mezi ně patří Kateřina Altmannová (jachting), Daniel Bláha (házená), Lukáš Fritsch (lukostřelba), Pavel Gaszczyk (fotbal),

Tomáš Chocholatý (plavání), Eva Matějovičová (sportovní aerobik a skialpinismus), Simona Spěšná (cyklistika), Jan Škarban (atletika) a Karolína Voříšková (rychlostní kanoistika).

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Pravidelnou součástí vyhlášení Sportovce Plzně v kategorii dorostu je udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Cena je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Ocenění za rok 2022 z rukou rektora ZČU v Plzni Miroslava Lávičky převzal atlet Jan Škarban, student Sportovního gymnázia v Plzni. 

Mimořádný výkon/výsledek

V kategorii Mimořádný výkon/výsledek si pro cenu došly Michaela Šollarová a Kristýna Výborná (sportovní cheerleading). Ty byly v roce 2022 součástí národního týmu, který na MS v Orlandu na Floridě získal zlatou medaili v rámci divize Junior AllGirl Advanced. Pro Českou republiku to byla první medaile z MS v historii českého cheerleadingu.

V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:

Družstva – žactvo

  •  DHC Plzeň z.s. (házená)
  • Talent Plzeň – starší žactvo (házená)
  • Sport studio J&A Plzeň / TRIO junior      (gymnastika – gymnastický aerobik)
  • TJ Lokomotiva Plzeň, posádka lodní třídy RS Feva  Petr Pelnář a Matěj Červeň (jachting)

Dorost družstva

  • 1. LK Plzeň 1935, družstvo žen U18 (lukostřelba)
  • AK ŠKODA Plzeň – junioři (atletika)
  • HOCKEY CLUB PLZEŇ 1929, Škoda Plzeň, junioři
  • Družstvo U16 VIKTORIA PLZEŇ – fotbal

Trenér roku mládeže 2022

Mládežnickým trenérem roku se stal Petr Vojan (lední hokej). Tým juniorů HC ŠKODA PLZEŇ pod jeho vedením získal mistrovský titul v DHL Extralize juniorů.

Trenér za dlouholetou práci s mládeží

Poděkování za dlouholetou práci s mládeží se dostalo Václavu Novákovi (cyklistika), který je aktuálně sportovním ředitelem Roman Kreuziger Cycling Academy. Po celou trenérskou dráhu pracoval především s mládeží. Talentované sportovce následně předával do vyšších složek české i zahraniční cyklistiky. Mezi jeho odchovance patří např. Lubor Tesař, Zdeněk Štybar nebo Roman Kreuziger.

„V Plzni se sportu nepochybně daří a rozvoj sportovního prostředí a sportu všeho druhu patří mezi naše priority. Věřím, že mnohým z dnešních oceněných budu fandit za pár let třeba i na olympiádě,“ sdělil Tomáš Morávek, radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy.

„Cílem NSM je dlouhodobá a systematická podpora sportu a pohybu dětí a mládeže, která díky řízené sportovní přípravě pod odborným vedením trenérů roste nejen ve špičkové sportovce, ale zejména v osobnosti s jasně a pevně daným charakterem a hodnotovým žebříčkem. Proto mé poděkování patří jak dětem a mladým sportovcům za jejich skvělé sportovní výkony, ale stejně tak jejich trenérům, rodičům a pedagogům. Společně tak utvářejí podmínky pro výchovu a růst našich dětí, které tak úspěšně reprezentují své kluby, město Plzeň a mnohdy i ČR. Popřejme si tedy, aby se našim mladým sportovcům dařilo i nadále,“ uvedl Petr Chvojka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže.