Cyklista Štěpán Krula poměří síly se zahraniční konkurencí

V loňské sezoně cyklista Štěpán Krula úspěšně reprezentoval Českou republiku na mistrovství Evropy MTB mládeže, odkud přivezl bronz ze štafety. Pro změnu na dráze vybojoval dvě stříbrné medaile při Olympiádě dětí a mládeže v Brně. I díky těmto výsledkům nechyběl v prestižní nominaci na Sportovce Plzně 2017 v kategorii staršího žactva.

stepan-krula-2018-001

Foto: archiv Štěpána Kruly

V letošní sezoně se závodník MS Bike Academy posunul do vyšší věkové kategorie, kde se jako „prvoročák“ měří i se staršími soupeři. Právě nyní se Štěpán chystá na závod Švýcarského poháru ve Villars-Sur-Ollon, který pro něj bude přípravou před ME mládeže v Itálii, kterého se tentokrát zúčastní mimo reprezentaci (na evropském šampionátu nebude chybět ani Štěpánova týmová kolegyně Simona Spěšná). Chvíle před odjezdem na zahraniční závody jsme využili pro rozhovor, ve kterém Štěpán mimo jiné hodnotí i právě probíhající sezonu.

V letošní sezoně jsi se posunul do vyšší věkové kategorie, což je vždy obtížné. Jak se s přechodem vyrovnáváš?

Pro každého je přechod do vyšší kategorie náročný. Už jen proto, že se přidají závodní kilometry nebo protože je většina starších soupeřů silnější a vyspělejší, než někteří mladší.

V Českém poháru máš za sebou šest závodů. Jaké je tvoje hodnocení?

Nemyslím, že je to špatné, ale ani není být na co hrdý.

Závod Mistrovství ČR v XCO se nepovedlo úplně podle představ. Co bylo příčinou?

Od začátku závodu mi bylo špatně a necítil jsem se moc dobře. První kolo jsem měl rozjeté na mém standardním 15. místě. Pak jsem se začal trochu propadat a v druhém kole jsem po pádu vyjel na nějakém 40. místě. V tom momentu jsem ztratil chuť závodit, takže jsem dojel hluboko v poli poražených. Tohoto závodu lituji nejvíce ze všech, protože mě tento nepovedený závod odsunul z 12. až na 19. místo díky dvojnásobným bodům.

O minulém víkendu jsi si „odskočil“ k závodu Enduro Serie, kde jsi mezi juniory i přes několik defektů skončil třetí. Můžeš přiblížit, jaký to byl závod?

Závod to byl překvapivě náročný, protože jsem se díky defektům pral s časovým limitem a bál jsem se, že ho nestihnu. Ale nakonec se tak nestalo a limit jsem stihl. Poslední rychlostí zkoušku jsem jel od začátku na prázdném předním kole a moje šance na první nebo druhé místo byla pryč a já se musel smířit s 3. místem. Jinak jsem si závod užil a dal do něj vše, co umím. Čeká mě ještě další závod Enduro Serie na Špičáku, kde to budu moci zkusit znovu a lépe.

stepan-krula-2018-003

Foto: archiv Štěpána Kruly

Jaké další závody tě čekají v nejbližší době?

Osmnáctého srpna si jedu zazávodit na Švýcarský pohár do Villars-Sur-Ollon, kde si vyzkouším, jak jsem na tom oproti zahraniční konkurenci. To je ale jen zastávka na cestě do italského města Pila, kde se koná Mistrovství Evropy mládeže, kterého se zúčastním mimo reprezentaci.

Jako cyklista střídáš závody na silnici, MTB a na dráze. V čem jsou z tvého pohledu jednotlivé disciplíny specifické, a která tě baví nejvíc?

U silnice záleží na profilu trati. Když je trať kopcovitá, většinou vyhrávají závodníci s nejmenší váhou a největšími watt/kg. Když je rovinatá, tak zase sprinteři nebo dráhaři, kteří mají největší sílu v nohách a utáhnou nejvíce wattů. Na dráze také záleží na typu závodu, jestli je to sprint nebo závod na vyšší počet kol. Jezdec se také musí umět pohybovat v balíku jezdců, stejně jako na silnici, kde je to většinou vždy hodně natěsno. MTB je moje nejoblíbenější disciplína, protože se jezdí venku, v přírodě. Baví mě technika a práce s kolem. Je to vždy úžasný pocit, když projedete rychle a čistě nějakou technicky náročnou pasáž.

stepan-krula-2018-002

Foto: archiv Štěpána Kruly

Uvažuješ do budoucna o specializaci?

Už teď se specializuju na MTB a ostatní dělám spíše v rámci tréninku.

V době prázdnin tak trochu nepatřičná otázka, ale jak se ti daří kombinovat školu a sport?

Náročnost kombinování sportu a školy je u každého individuální, někdo to zvládá lépe a někdo hůře. Já občas nejsem kvůli tréninkům a závodům ve škole nebo nemám čas se doma tolik učit, jako ti, kteří tak aktivně nesportují.