Mission Accomplished! Jakub Karlach je juniorským mistrem ČR

O úspěchu výpravy AK Škoda Plzeň na Mistrovství České republiky juniorů a dorostu jsme již psali. Medailová bilance plzeňských atletů je ale ve skutečnosti ještě bohatší. Nejcennější kov vybojoval na osmistovce juniorů také Plzeňan Jakub Karlach startující za AC Domažlice.

jakub-karlach-hmcr-2019-01

Jakub Karlach v cíli závodu na 800 m při halovém MČR 2019. Foto: Denisa Kisialová – Jojka.cz

Při halovém MČR 2018 bral Jakub na půlkařské trati bronz. S tím se student Sportovního gymnázia v Plzni tentokrát nehodlal spokojit a přípravu na halový šampionát zahajoval v říjnu loňského roku s jasným cílem: získat juniorský titul mistra ČR.

„Ne vše šlo v přípravě podle představ a provázel mě např. i zánět šlachy v kotníku. Na republiku jsem sice neodjížděl jako favorit s nejlepším časem, ale o to víc odhodlaný všem ukázat, že to zdaleka není jen o tabulkových předpokladech. Navíc jsme s mým trenérem Petrem Konopem vyladili formu jako nikdy předtím a toho jsem si byl moc dobře vědom,“ zhodnotil přípravnou fázi Jakub Karlach.

jakub-karlach-hmcr-2019-02

Jakub Karlach se svým trenérem Petrem Konopem. Foto: Denisa Kisialová – Jojka.cz

Postup z rozběhu do finále byla pro plzeňského atleta vlastně povinnost. Tu s přehledem zvládl, když si postup zajistil vítězstvím ve druhém rozběhu.

A jak vypadalo finále z pohledu samotného závodníka? „Do finálového závodu jsem nastupoval s jasnou taktikou. Držet se zhruba na 2. až 4. místě, do posledního kola vběhnout na 1. místě a už před sebe nikoho nepustit. Plán vycházel na jedničku, ovšem když do cíle zbývalo necelých 130 metrů, dostal se přede mě právě tabulkami favorizovaný Urban. Jeho nástup jsem ale zachytil a vyvezl se za ním. V hale jsou ostré a klopené zatáčky, ve kterých se dá jen těžko předbíhat. Závěrečný souboj tedy musel počkat až na asi jen čtyřiceti metrovou cílovou rovinku po poslední zatáčce. Cítil jsem, že soupeř už nemá moc sil, naopak já byl připravený předvést strhující finiš, protože vítězství v tomto závodě bylo to, kvůli čemu jsem tak tvrdě dřel. Na oněch čtyřiceti metrech jsem získal téměř vteřinový náskok a vítězně proběhl cílem,“ popsal průběh finálovího závodu novopečný mistr republiky.

Cílem Jakub proběhl v čase 1:53.48, druhý byl Daniel Urban z Pardubic (1:54.28 ) a třetí Jakub Stibal z Moravské Slavie Brno (1:55.41). Podtrženo, sečteno: mise splněna. Jakub skvěle zvládl naplnit to, co si v přípravě předsevzal a po zásluze slaví titul juniorského mistra ČR.

Podívejte se také na vizitku Jakuba Karlacha z cyklu Sportovní naděje Plzně (natočeno v r. 2018)