MS MTBO: Hašek třikrát zlatý, bronz veze i Svobodová

Na přelomu července a srpna se v dánském Viborgu uskutečnilo mistrovství světa v MTBO (Mountain Bike Orienteering – orientačních závodech na horských kolech). V juniorské reprezentaci nechyběli ani zástupci Klubu orientačních sportů Slavia Plzeň Jan Hašek, Ondřej Hasman a Alexandra Svobodová.

Jan Hašek v závodě MS v MTBO. Foto: archiv Jana Haška

V roli jednoho z hlavních favoritů na šampionát odjížděl Honza Hašek a svoji příslušnost k absolutní světové extra třídě v Dánsku beze zbytku naplnil. Podtrženo, sečteno: tři tituly mistra světa a k tomu dvě druhá místa. Bronzovou medailí ze štafety ke skvělému představení českých barev na MS přispěla také Saša Svobodová. Honzu i Sašu jsme požádali o jejich komentáře k šampionátu i jednotlivým závodům. Ondřej Hasman byl členem zlaté juniorské štafety, a svoje kvality v měření s absolutní světovou špičkou potvrdil v závodu na střední trati, ve kterém skončil šestý. Komentáře Ondry Hasmana si můžete přečíst v samostatném článku.

„Byl to opravdu dobrý týden s vynikajícími výsledky, ale mohlo by to být lepší. Stačilo jedenáct sekund a mohl jsem brát zlato ze všech závodů,“ zhodnotil svoje vystoupení na MS nejlepší český junior loňského roku v MTBO, když sečetl svoji minimální ztrátu ze dvou závodů, ve kterých ho jako jediný dokázal překonat domácí Thomas Steinthal.

Pozitivně mohla svoje výsledky na MS hodnotit i Saša Svobodová: „Se svým výkonem jsem spokojená, ale vím, že je ještě kam se posouvat. Za celý týden jsem nabrala spoustu nových zkušeností, které se budou hodit v dalších závodech.“

Alexandra Svobodová v závodě MS v MTBO. Foto: archiv Alexandry Svobodové

Prvním závodem na programu MS byl sprint, který se jel přímo v centru Viborgu. V něm se na mezičasech hned od počátku Honza vyhoupl do čela, v závěrečných pasážích ale nabral menší ztrátu s v cíli z toho bylo druhé místo čtyři sekundy za vítězným Thomas Steinthalem.

„Byl to opravdu komplikovaný městský sprint, ve kterém jsem se umístil na druhém místě za superrychlým Thomasem Steinthalem. Pro mě to byl téměř jasný závod, bohužel jsem v poslední části ztratil několik sekund. Myslím ale, že snad ani nebylo možné tuhle trasu zajet bezchybně,“ ohlédl se za prvním závodem na MS český reprezentant.

Jan Hašek v závodě MS v MTBO. Foto: archiv Jana Haška

Saša Svobodová v úvodním sprintu dojela čtrnáctá a o hodnocení závodu jsme samozřejmě požádali i ji. „Jednalo se o velmi mapově náročný závod a to hlavně díky velkému množství průchodů, které propojovaly hustou síť cest. Celý závod jsem bohužel doháněla chybu, kdy jsem zvolila špatný postup už na první kontrole, což mě odsunulo až na zadní příčky. I přes nepovedený začátek jsem se v druhé půlce závodu pohybovala v první desítce, protože závod to byl velmi náročný a chyboval skoro každý. Z té mě však odsunula chyba na 13. kontrolu, kdy jsem si v mapě nevšimla jednoho z průjezdů a zvolila tak delší postup,“ litovala chyby, která ji stála lepší umístění, plzeňská závodnice.

Po dni volna byl na programu závod na střední vzdálenost. Ten se odehrával v orientačně velmi náročném terénu v blízkosti pobřežního města Ebeltoft. Na závodníky zde čekal sypký a měkký podklad. Tato kombinace všechny závodníky řádně prověřila. Mezi juniory se s podmínkami nejlépe vyrovnal Jan Hašek.

„V první části jsem se nevyvaroval několika drobných chybiček, když jsem tak trochu postrádal svoje „map skills”, ale pak již bylo vše v pořádku a dojel jsem si pro 1. místo. Byl to nejkrásnější middle, jaký jsem kdy jel,“ hodnotil závod Jan Hašek, jehož slova potvrzoval i téměř dvouminutový náskok v cíli na druhého Juhu Lilja z Finska.

Jan Hašek na stupních vítězů při MSJ 2019 v MTBO. Foto: archiv Jana Haška

Závod na střední trati se povedl i Saše Svobodové, která si dojela pro sedmé místo, což je její zatím nejlepší individuální výsledek na MS. „Middle je typ závodu, který mám nejradši a bylo to znát i na mém výkonu. Při závodě se mi jelo skvěle a tak jsem se mohla soustředit jenom na mapu, která byla velmi obtížná. Závod jsem zvládla téměř bezchybně a skončila na sedmém místě. Nebýt pádu v závěrečné části, mohl být výsledek ještě lepší,“ ohlédla se za svým dosud nejvydařenějším závodem sympatická závodnice.

Hned další den na závodníky čekala nejdelší trať – long. Organizátoři připravili závod spíše rovinatého charakteru, který kombinoval velmi rychlé šotolinové cesty s hustou sítí hůře sjízdných cest poznamenaných průjezdem lesní techniky a s úseky úzkých singletracků. A na své snad nejméně oblíbené distanci se ve vynikajícím světle opět představil Honza Hašek. Výsledkem byl další titul mistra světa.

„Long nepatří mezi moje nejoblíbenější tratě, ale tady to bylo opravdu super. Část se spoustou singletrailů mě přiměla cítit se, jako bych jezdil na střední vzdálenost. Nohy jsem sice měl mrtvé ze včerejšího middle, ale tvrdě jsem makal a byl z toho další titul mistra světa, což pro mě bylo neuvěřitelné,“ radoval se z dalšího skvělého výsledku Honza Hašek.

A jaký byl závod na královské trati pohledem Alexandry Svobodové? „Před startem nejdelší trati jsem se necítila nejlépe. Nohy byly unavené a věděla jsem, co mě na trati čeká. Dlouhé přejezdy mezi kontrolami, které byly fyzicky náročné, ale lehčí mapově, se střídaly s těmi, které bylo složité umapovat a vyplatilo se zpomalit. Tento závod jsem však nezajela čistě a i přes 4. místo v cíli jsem nakonec skončila na 13. příčce, protože na trati se pohybovala ještě spoustu skvělých závodnic,“ uvedla Saša.

Alexandra Svobodová v závodě MS v MTBO. Foto: archiv Alexandry Svobodové

Po druhém odpočinkovém dni byl na pořadu závod s hromadným startem. A pro Honzu Haška další medailová radost, tentokrát cinklo stříbro a tedy další titul vicemistra světa. Vítězem se stal Thomas Steinthal z Dánska.

„Měl jsem opravdu skvělý start, na trati jsem se cítil dobře, ale v závěru jsem si vybral horší cestu než Thomas, takže jsem se musel spokojit se stříbrnou medailí,“ komentoval zisk dalšího cenného kovu český závodník.

Méně se „masák“ povedl Saše Svobodové. „Závod s hromadným startem byl tím nejméně vydařeným za celý týden. Únava byla znát. Za celou trať se mi nepodařilo dostat do závodního tempa, mapový výkon také nebyl nejlepší a proto ani výsledek nestojí za řeč,“ hodnotila umístění ve třetí desítce startovní listiny Saša.

S nemalými ambicemi šli do posledního závodu, kterým byly štafety, čeští junioři v osvědčeném složení Wohanka, Hasman, Hašek. V letech 2016 a 2017 Češi brali na MS stříbro, loni to již byl titul mistrů světa. A obhajoba českým borcům vyšla na jedničku.

„Štafeta patří k mým oblíbeným závodům. Kluci závod rozjeli skvěle. Richard dokončil svůj úsek 1. místě, totéž udělal i Ondra. Pak již jsem byl na řadě já, abych odvedl svoji práci. Byl to těžký závod, udělal jsem několik chyb. Ve finiši jsem se dostal přes do té doby vedoucího Juhu Lilja a po roce jsme opět získali zlato,“ radoval se finišman české štafety, který si tak na krk mohl pověsit pátou medaili.

Jan Hašek, Ondřej Hasman a Richard Wohanka na stupních vítězů při MSJ 2019 v MTBO. Foto: Burmann.at/archiv Jana Haška

Medailovou tečku si na závěr šampionátu mohla vychutnat i Alexandra Svobodová. České juniorky se prezentovaly vyrovnaným výkonem v průběhu celého závodu. Od počátku dominovaly Francouzky, ale česká štafeta ve složení Zrníková, Svobodová, Králová se držela v kontaktu medailových pozic. Do pořadí v závěru závodu nevídaným finišem promluvila domácí Dánka Nikoline Splitoff, která ze šestého místa stáhla čtyřapůlminutový náskok Francouzek a ve finiši dospurtovala domácí štafetě pro vítězství. Druhé skončily Francouzky, bronz patří českým barvám.

„Mapa prostoru štafet byla velmi složitá, jedna z nejtěžších celého týdne, a terén byl celou trať velmi písčitý. Závod to byl náročný. Naši štafetu rozjížděla Adéla Zrníková, která zajela svůj úsek skvěle a předávala mi na druhém úseku v kontaktu s vedoucí skupinou. Do svého posledního závodu jsem dala všechny síly, co mi ještě po týdnu závodění zbyly. Štafetu jsem dovezla na čtvrté pozici hned za dalšími dvěma štafetami. Francouzský tým nabral během druhého úseku náskok a jel si pro jistou medaili. Na třetím úseku předvedla skvělý výkon dánská závodnice, která vytáhla svoji štafetu na první místo. Vilma Králová dojela třetí hned za Dánskem a Francií. Můžeme se tak radovat z bronzové medaile,“ uzavřela svoje hodnocení šampionátu pro portál www.sportovecplzne.cz Saša Svobodová.

Alexandra Svobodová na stupních vízěů s českou štafetou při MS v MTBO. Foto: archiv Alexandry Svobodové