Ondřej Hasman je po MS v MTBO spokojený, myslel ale i na lepší výsledky

„Zřejmě slušnej oddíl“, chtělo by se s trochou úsměvné nadsázky podotknout na adresu Klubu orientačních sportů Slavia Plzeň. Na nedávno proběhnuvším juniorském MS v MTBO (Mountain Bike Orienteering – orientačních závodech na horských kolech) se v barvách národního týmu představila hned trojice jeho závodníků: Jan Hašek, Saša Svobodová a Ondřej Hasman. První dva jmenovaní se se dojmy z MS svěřili v předcházejícím článku, nyní se s námi o svoje postřehy podělil i člen zlaté štafety juniorů Ondřej Hasman.

Ondřej Hasman při MSJ v MTBO. Foto: archiv Ondřeje Hasmana

Titul mistra světa a zlatá medaile ze štafety, šesté místo ze závodu na střední trati. To jsou největší úspěchy Ondřeje Hasmana na nedávno skočeném MS v MTBO. Ondra svým dílem přispěl k nadmíru úspěšnému vystoupení českého výběru na šampionátu.

„Celkově mám z proběhlého mistrovství spíše smíšené pocity, protože vím, že jsem byl schopný dosáhnout i na lepší výsledky. Na druhou stranu můžu být i spokojen, protože jsem se dokázal držet i s těmi nejlepšími a je to alespoň nějaký příslib do budoucna,“ zhodnotil svoje výkony na MS Ondřej Hasman.

Plzeňského závodníka jsme požádali i o komentáře k jednotlivým závodům. Prvním na programu MS byl sprint. „Byl to velice mapově náročný závod, hlavně kvůli detailní mapě. Od začátku byl pro mě problém se s mapou správně sžít a nevyvaroval jsem se spousty drobných chyb. Nakonec to pro mě nebyl vůbec povedený závod a 20. místo.“

Ondřej Hasman při MSJ v MTBO. Foto: Burmann.at/archiv Ondřeje Hasmana

Na střední trati Ondra zajel svůj nejlepší individuální výsledek na MS a neskrýval proto svoji spokojenost. Nebýt jednoho špatně zvoleného postupu, mohl být přitom výsledek ještě lepší. „Za mě určitě nejhezčí middle v mém životě. Povedlo se mi dobře odstartovat a v první polovině závodu jsem jel téměř bez chyb. V druhé půlce trati jsem se ale bohužel nevyhnul pár zaváháním a jedné špatné volbě postupu, která by mě možná mohla zajistit i medaili. I tak jsem ale se 6. místem velmi spokojený,“ pochvaloval si závod i výsledek Ondřej Hasman.

Po „middlu“ následoval nejdelší závod. „Long byl velmi fyzický závod. Dokázal jsem si vypracovat velmi dobrou pozici a i přes jednu velkou chybu jsem se držel v první desítce. Bohužel ke konci závodu jsem neudržel koncentraci a udělal 2 špatné chyby, které znamenaly velký propad,“ litoval slibně rozjetého závodu Ondra.

Ondřej Hasman při MSJ v MTBO. Foto: Burmann.at/archiv Ondřeje Hasmana

A jak Ondra hodnotil závod s masovým startem? „Byl to hodně kontaktní závod. Asi nikdo se nevyvaroval menších chyb. Celý závod jsem ale zvládl bez větších zaváhání a dojel jsem vepředu. Bohužel jsem orazil špatnou kontrolu poblíž té správné a tak jsem byl DISK. Pravděpodobně by to nemělo na výsledek větší vliv. Přesto jsem si závod užil a jsem se svým výkonem spokojen.“

Na závěr šampionátu byla na programu štafeta a pro Ondru a jeho parťáky Honzu Haška a Richarda Wohanku zlatá tečka za šampionátem. Ondra měl „na starost“ druhý úsek a finišmanovi štafety Honzovi Haškovi předával z prvního místa.

„Bylo důležité jet si svůj vlastní závod a zbytečně neztrácet. Po prvním úseku se Vytvořila skupinka 3 týmů. Dokázal jsem si udržet nadhled nad mapou a svým asi nejlepším výkonem za celý týden jsem vyjel i menší náskok do posledního úseku, kde to už Honza zvládnul udržet. Byla to nakonec taková menší odměna na závěr celého mistrovství,“ uzavřel svoje ohlédnutí za mistrovstvím světa Ondra Hasman.

Ondřej Hasman, Jan Hašek a Richard Wohanka na stupních vítězů při MSJ 2019 v MTBO. Foto: archiv Ondřeje Hasmana