Všechny své sportovní plány mám v hlavě, říká Jonáš Forejtek, Sportovec Plzně 2018 v kategorii dorostu

Loni v srpnu 2018 se stal pátým Čechem v historii, který vyhrál mistrovství Evropy tenistů do 18 let ve dvouhře. Student sportovního gymnázia v Plzni Jonáš Forejtek tak vykročil po stopách Ivana Lendla či Karla Nováčka.

jonas-forejtek-sportovec-plzne-2018-01

Jonáš Forejtek přebírá osobní dar z rukou primátora města Plzně Martina Baxy.

Ve čtvrtek 21. března převzal v obřadní síni plzeňské radnice trofej pro vítěze ankety Sportovec Plzně za rok 2018 v kategorii dorostu. Na akci, kterou pořádá Nadace sportující mládeže ve spolupráci s městem Plzeň, ho korunoval primátor města Martin Baxa.

„Za loňský rok je to určitě můj největší úspěch a zároveň největší v dosavadní kariéře,“ líčil sedmnáctiletý plzeňský rodák.

I do letošního roku skočil naprosto impozantně. Na začátku ledna společně s Daliborem Svrčinou triumfoval ve čtyřhře v Melbourne na juniorském Australian Open. Ve sbírce tak má vítězství na jednom ze čtyř prestižích grandslamů.

Při přebírání ceny pro Sportovce Plzně za rok 2018 jste se svěřil, že vaším vzorem je Roger Federer a brzy byste se chtěl dostat v dospělém žebříčku do první stovky. To jsou hodně smělé cíle.

Teď se trošku změnil systém a jsou vlastně dva světové žebříčky. Dostat se do stovky bude malinko složitější. Nejdřív se musím prosadit do jednoho, pak do toho hlavního. Mám v plánu, že letos ještě odehraji všechny juniorské grandslamy, potom už začnu hrát jen dospělé turnaje. Uvidíme, jak se mi bude dařit.

Co je nesložitější?

Hlavně si zvyknout na dospělý tenis. Hraje se více turnajů, dospělí hráči lépe podávají a lépe returnují. To je největší rozdíl oproti juniorské kategorii. Souvisí to s fyzickou vyspělostí, jsou prostě silnější. Snad se s tím brzy poperu. Člověk se musí vyhrát, tvrdě trénovat.

jonas-forejtek-sportovec-plzne-2018-02

Jonáš Forejtek přebírá z rukou Františka Berky, předsedy správní rady Nadace sportující mládeže, plaketu určenou pro Sportovce Plzně 2018 v kategorii dorostu.

Kdyby šlo všechno ideálně podle plánu, kdy tedy budete ve světové stovce na žebříčku ATP?

Můj plán je, že bych se chtěl dostat do hlavní soutěže na Australian Open 2021. Nebo alespoň do kvalifikace. Mám na to rok a půl. To je první velký cíl.

Máte tyhle plány někde sepsané?

Kdepak. Nejsou nikde na papíře, mám je takhle srovnané v hlavě. Věřím, že postupně se mi podaří je splnit.

Zkuste to rozšířit, prosím…

Na světových profesionálních okruzích jsou turnaje Future, pak Challenger a pak ty nejvyšší, turnaje ATP. Já teď začínám hrát akce Future. Věřím, že v létě by se mi mohlo povést dostat nějakou divokou kartu na Challengery. A tam už se hraje o body do žebříčku ATP.

Na lednovém juniorském Australian Open jste triumfoval ve čtyřhře. Budete se na ni víc zaměřovat?

Určitě ne. Hlavně chci hrát dvouhru. Čtyřhra je dobrý trénink, dá se tam výborně nacvičit servis a return. Ale dvouhra je důležitější.

jonas-forejtek-sportovec-plzne-2018-03

Jonáš Forejtek – Sportovec Plzně 2018 v kategorii dorostu

Váš starší bratr Filip Forejtek už reprezentoval Českou republiku na loňských olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Je mezi vámi velká rivalita?

Kdepak, vůbec ne. Držíme si palce. Filip teď studuje na univerzitě v americkém Coloradu. Ale k tomu pořád lyžuje. Uvidíme, jak se mu bude dařit. Já jsem tenis také dlouho kloubil s lyžováním, vlastně až do 14 let. Jezdili jsme s tátou v létě na ledovce, v zimě trénovali ve Špindlu. Byli jsme spolu pořád.

Co vy a studium?

Teď ještě dodělávám první pololetí třeťáku na Sportovním gymnáziu v Plzni. Zabere to hodně času. Přiznávám, že je to pro mě těžší, když nechodím moc do školy, abych skloubil střední školu s tenisem. Maturitu si chci určitě udělat, ale je pravda, že přednost dávám tenistu.

Na slavnostním vyhlášení Sportovce Plzně byla v kategorii dorostu obrovská konkurence. Jste jako plzeňský rodák pyšný na to, kolik úžasných talentů zde vyrůstá?

Určitě! Sešla se tady různá sportovní odvětví, je strašně těžké to porovnávat. Vždyť ani já nevím, jak třeba trénují sportovní střelci. Ale byl to určitě příjemný den a pro mě velká pocta. Jsem hrdý na to, že v Plzni vyrůstá tolik skvělých sportovců. A mám radost, že já zastupuji tenis, protože v Plzni byli vždycky tenisté výborní. Snad to tak bude i v budoucnu.

Autor: Ervín Schulz