Z titulu Sportovec Plzně 2018 se raduje Simona Spěšná a Jonáš Forejtek

V obřadní síni plzeňské radnice byla odtajněna jména nejlepších plzeňských sportovců roku 2018 v kategoriích žactva a dorostu. Kategorii staršího žactva kraluje cyklistka Simona Spěšná, v dorostu se z vítězství raduje tenista Jonáš Forejtek. Vyhlášení prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Martina Baxy.

sportovec-plzne-2018-spolecne-foto

Sportovec Plzně 2018 v kat. žactva a dorostu – společné foto oceněných a předávajících.

„My jako město Plzeň se snažíme podporovat činnost sportovních klubů, ale bez vašich rodičů a trenérů, kteří se vám věnují, podporují a starají se o vás, bychom se tady dnes nesešli. Je to tedy velká příležitost poděkovat všem a společně s nimi se radovat z vašich úspěchů,“ uvedl při zahájení slavnostní akce primátor města Plzně Martin Baxa. Na závěr svých úvodních slov mladým sportovcům pogratuloval a poděkoval za vynikající reprezentaci města Plzně.

„Plzeň je městem sportu. Důkazem toho jsou všichni, kteří dnes zaplnili tento sál. Díky vašemu talentu, pracovitosti a touze něco dokázat se zde společně můžeme těšit ze skvělých výsledků, kterých jste dosáhli. Město Plzeň se snaží dělat maximum proto, abyste pro svoji činnost měli ty nejlepší podmínky. Proto věřím, že zde podobné úspěchy budeme oslavovat i v dalších letech,“ doplnil první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce v Plzni patří i oblast sportu.

Mladší žactvo

V kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, se do kvarteta oceněných dostali dva chlapci a dvě dívky. Lukostřelec Daniel Bouřil, plavec Šimon Korčák, rychlostní kanoistka Veronika Voříšková a také Anděla Kubíková, která se věnuje koloběhu.

sportovec-plzne-2018-ml-z-jednotl

Sportovec Plzně 2018 – zleva Daniel Bouřil, Šimon Korčák, Anděla Kubíkoví a Veronika Voříšková

Starší žactvo

Z premiérového titulu Sportovec Plzně v kategorii staršího žactva se raduje cyklistka Simona Spěšná. V roce 2018 získala titul mistryně Evropy MTB XCO v kategorii jednotlivců, navíc přidala bronz ze štafety. Na horském kole se stala mistryní České republiky, ovládla také celkové pořadí Českého poháru v horských kolech i na silnici. Simona momentálně absolvuje soustředění v Itálii a na vyhlášení ji proto zastoupila maminka Lucie Spěšná.

Simona Spěšná ve videu z cyklu Sportovní naděje Plzně

Mezi další oceněné v kategorii staršího žactva patří plavec Tomáš Chocholatý, který je držitelem titulu pro Sportovce Plzně za předcházející rok. Dále biatlonistka Denisa Brunátová, vzpěrač Adam Friedrich, karatista Kryštof Ruža, judistka Anna Skalská a atlet Vojtěch Vrba.

Sportovec Plzně 2018 - starsi zactvo - jednotlivci

Sportovec Plzně 2018 – zleva Vojtěch Vrba, primátor Martin Baxa, Anna Skalská, Tomáš Chocholatý, Simona Spěšná v zastoupení maminky Lucie Spěšné, Adam Friedrich, Kryštof Ruža, Denisa Brunátová, František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže,

Dorost

Sportovcem Plzně 2018 v kategorii dorostu se stal tenista Jonáš Forejtek. Dorostenecký mistr Evropy ve dvouhře patří k velkým nadějím českého tenisu, což dokazuje i v letošním roce, který zahájil titulem z juniorského deblu na Australian Open.

jonas-forejtek-sportovec-plzne-2018

Jonáš Forejtek – Sportovec Plzně 2018 v kat. dorostu.

V kategorii dorostu byli oceněni také atlet Jakub Forejt, Jan Hašek (orientační sporty – MTBO, LOB), David Kvasnička (lední hokej), Jan Louda (badminton), Denisa Řáhová (rychlostní kanoistika), Kateřina Skypalová (atletika), Linda Suchá (atletika), Kristýna Štemberová (plavání) a Pavlína Vargová (triatlon).

sportovec-plzne-2018-dorost

Sportovec Plzně 2018 – zleva František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže, Pavlína Vargová, Kristýna Štemberová, Jakub Forejt, Linda Suchá, Kateřina Skypalová, Jonáš Forejtek, Denisa Řáhová, Jan Louda, David Kvasnička, Jan Hašek v zastoupení maminky Evy Haškové, Jakub Sochor, primátor Martin Baxa

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Do programu vyhlášení Sportovce Plzně patří již tradičně také udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Nadace sportující mládeže se dlouhodobě snaží, aby sportovci nezanedbávali svoje vzdělání. Ti proto mohou získat např. prospěchový bonus v rámci podpory udělované Nadací sportující mládeže z grantu Talent Plzeň.

Cena rektora ZČU v Plzni je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Jejím držitelem za rok 2018 se stal sportovní střelec Jakub Sochor, který ocenění převzal z rukou rektora ZČU v Plzni Miroslava Holečka. Výčet sportovních a studijních výsledků i mimoškolních aktivit novopečeného laureáta této ceny byl vskutku impozantní a po zásluze se mu dostalo bouřlivého potlesku zaplněného sálu.

jakub-sochor-cena-rektora-zcu-2018

Jakub Sochor přebírá Cenu rektora ZČU v Plzni za skloubení sportovních a studijních výsledků z rukou rektora Miroslava Holečka.

Družstva

V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:

Žactvo:

Sportovec Plzně 2018 - zactvo družstva

Sportovec Plzně 2018 – zleva družstvo 1. LK Plzeň (ml. žactvo), Studio J&A Plzeň (ml. žactvo), TALENT PLZEŇ (ml. žactvo), DHC Plzeň (st. žactvo), HC Škoda Plzeň (st. žactvo)

Dorost:

Sportovec Plzně 2018 - dorost druzstva

Sportovec Plzně 2018 – zleva družsvto 1. LK PLzeň, AK Škoda Plzeň, HC Škoda Plzeň (ml. dor.) a družstvo Gymnázia Plzeň

Trenéři

Poděkování za dlouholetou a obětavou práci s mládeží se dostalo fotbalovému trenérovi Antonínu Dvořákovi, který v letošním roce oslavil sedmdesáté narozeniny.

Sportovec Plzně 2018 - Trener za dlouholetou praci s mladezi

Fotbalový trenér Antonín Dvořák s primátorem města Plzně Martinem Baxou

Titul pro Trenérku roku mládeže obhájila Lucie Plašilová (atletika – AK Škoda Plzeň), která se podepsala pod úspěchy Kateřiny Skypalové nebo sourozenců Jakuba a Michala Forejtových. Do trojice nejlepších patří ještě Adéla Hasmanová (aerobik – Studio J&A Plzeň) a Věra Jordanovová (házená – DHC Plzeň).

Sportovec Plzně 2018 - Trener roku

Trenér roku mládeže 2018 – zleva Adéla Hasmanová, dvojnásobná držitelka titulu pro plzeňskou Trenérku roku mládeže Lucie Plašilová, Věra Jordanovová

„Máme velkou radost z toho, jak velká konkurence se v nominacích na Sportovce Plzně objevuje. Svědčí to o tom, že se v Plzni sportu opravdu daří. Na druhou stranu to znamená, že se mezi oceněné nedostala řada sportovců, kteří dosáhli vynikajících výsledků a ocenění by si také zasloužili. Právě proto Nadace sportující mládeže vedle samotného vyhlášení Sportovce Plzně prezentuje všechny nominované také na výstavě v mázhauzu radnice, na internetových stránkách www.sportovecplzne.cz nebo na sociálních sítích,“ uvedl František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže.

Ocenění sportovní naděje přebírali z rukou primátora města Plzně Martina Baxy, prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého, starostů plzeňských městských obvodů Heleny Řežábové, Lumíra Aschenbrennera, Davida Procházky a Tomáše Soukupa, předsedy Komise pro sport a mládež Rady města Plzně Jaroslava Kantora, náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Ivany Bartošové, olympioniků Jana Kůrky, Vladimíra Jarého, Přemysla Švarce a členů správní rady Nadace sportující mládeže.

Prohlédněte si profily všech nominovaných sportovců zde na webu a sledujte také Facebook Nadace sportující mládeže. Do 28. 3. je možné také navštívit výstavu, která probíhá v mázhauzu plzeňské radnice a níž jsou k vidění profily všech nominovaných včetně množství pohárů a medailí, které plzeňské sportovní naděje v loňském roce vybojovaly.