Vzpěrač Petr Stránský se představil na ME juniorů v Albánii

Vzpěrač Petr Stránský se postaral o další skvělý úspěch pro český a plzeňský sport z mezinárodní scény. Na mistrovství Evropy juniorů se v nabité konkurenci umístil na 13. místě.

Evropský šampionát se konal v nejstarším albánském městě Durres, které je zároveň významným námořním přístavem nacházejícím se na východním pobřeží Jaderského moře. Není známo, zda plzeňský závodník držel před mistrovstvím špenátovou dietu ve stylu Pepka námořníka. Na ME se ale představil ve vynikající formě, byť podle vyjádření na klubovém webu s výkony zůstal lehce za vlastními očekáváními. To mohlo být způsobeno i nervozitou spojenou s prvním reprezentačním startem, náročným cestováním a nutnou regulací tělesné hmotnosti.

Petr po napínavém souboji vyhrál skupinu B do 69 kg, když zaznamenal čtyři platné pokusy, dvojboj 256 kg (115 kg + 141 kg – vyrovnaný rekord ČR do 20 let). Celkovým vítězem a evropským šampionem se stal Mirko Zanni z Itálie před druhým Ilyou Zharnouskim z Bulharska a třetím Turkem Furkanem Ozbekem.

Petr Stránský

Petr Stránský

Vystoupení Petra Stránského na evropské scéně předznamenal úspěch borců TJ Start Plzeň na mistrovství České republiky juniorů v Sokolově, které se konalo druhý říjnový víkend. Petr Stránský z republikového šampionátu přivezl dva tituly, když suverénně ovládl kategorii do 20 i do 23 let. Svoje představení Petr vyšperkoval překonáním čtyř českých juniorských rekordů – po jednom v trhu i v nadhozu a dvakrát ve dvojboji.

Dvě stříbra si ze Sokolova přivezl také další Plzeňan Matěj Jakubíček. Ten se rozhodl startovat ve váhové kategorii do 94 kg i přesto, že navážil 85,2 kg! Výsledkem je i přesto titul vicemistra ČR v kategorii do 20 let i do 23 let. Matěj zdolal základním pokusem v trhu 110 kg, následně i lehce 115 kg. Nad jeho síly tentokrát zůstala až hmotnost 118 kg. Posunutí osobního rekordu o 5 kg ale určitě potěšilo nejen závodníka, ale i trenéra.

Oba vzpěrači nechyběli v nominacích nejlepších sportovců Plzně za rok 2016.

matej-jakubicek-2016-17

Matěj Jakubíček