Nevídaný úspěch: sourozenecké duo Forejt Twins bere stříbro a bronz na juniorském ME

Hned šestice zástupců AK Škoda Plzeň se představila na juniorském mistrovství Evropy, které se uskutečnilo ve Švédsku. A nezklamali. V disku se na stupně vítězů dostali Michal Forejt i jeho dvojče Jakub Forejt. Další stříbro ze štafety na 4x400m přidal Filip Ličman. Famózního úspěchu dosáhla i dálkařka Linda Suchá, která skončila těsně pod stupni vítězů a je čtvrtá nejlepší v Evropě.

Medaile jim sluší. Úspěšné sourozenecké duo Forejt Twins. Foto: AK Škoda Plzeň

To se jen tak nevidí: sourozenecké duo na stupních vítězů

Při domácích republikových šampionátech si již pomalu všichni zvykají, že v soutěži diskařů bývají stupně vítězů rezervované pro atletická dvojčata z Plzně. Nyní je čas, aby si začala zvykat i Evropa.

Kvalifikací prošli oba plzeňští borci naprosto hladce. Nejprve Michal svým druhým pokusem (59.29) překonal kvalifikační limit. Dál hodil jen Brayan Sotero ze Španělska, který jako jediný předhodil 60 metrovou hranici. Na Michalův suverénní výkon o chvíli později v druhé kvalifikační skupině navázal i Jakub, který si hodem 59.50 hned v první sérii zajistil finálovou účast.

Ve finále svoje kvality potvrdili nejlepší diskaři z kvalifikace. Španěl Sotero a duo Forejt Twins. Michala sice třetím pokusem z medailových pozic odsunul Němec Korbinian Hässler, ale Michal ukázal mentální sílu, bojovnost a také to, že do Švédska přijel ve skvělé formě. V páté sérii se výkonem 62.17 dostal na konečnou stříbrnou pozici a zároveň přepsal hodnotu svého osobního maxima.

Oba medailisté se v Plzni připravují pod vedením dvojnásobné plzeňské Trenérky roku mládeže Lucie Plašilové.

Filip Ličman zlomil prokletí a má stříbro z ME

Na nejdůležitějších závodech překážkáře Filipa Ličmana provází smůla. Nejinak tomu bylo i tentokrát. V rozběhu na 400 m překážek Filip v postupové pozici zakopl a pád zhatil postupové šance.

Náladu si ale Filip spravil s českou štafetou na 4x400m, která ve složení Topfer-Ličman-Lehar a Krsek doběhla na druhém místě v novém českém rekordu.

Dálkařka Linda Suchá těsně pod stupni vítězů

Linda Suchá v kvalifikaci skočila 621 centimetrů, což znamenalo osmé postupové místo. Ve finále se Linda po druhém pokusu držela na medailové pozici, ale ve třetí sérii se před ní dostala favorizovaná Tilda Johanssonová ze Švédska a Holly Millsová z Velké Británie, které nakonec na stupních vítězů doplnily vítěznou Italku Larissu Iapichino.

Velké závodníky dělá to, že svoje maximální výkony dokáží předvést nejen v tréninku, ale především při těch nejdůležitějších závodech. Linda Suchá je toho důkazem. V loňském roce si při ME do 17 let vylepšila osobní maxima v kvalifikaci i ve finále. Nyní na MEJ předvedla v silném protivětru 626 centimetrů, což jí vyneslo konečnou čtvrtou příčku.

Terezu Schejbalovou ve finále zastavily zdravotní problémy

Tyčkařka Tereza Schejbalová v kvalifikaci ovládla pořadí svojí skupiny, když překonala laťku ve výšce 405 cm. V očekávané bitvě o medaile ji ale zbrzdily zdravotní problémy. Tereza se v náročných podmínkách ovlivněných silným deštěm pokusila zabojovat, ale tři neplatné pokusy na základní výšce znamenaly, že do bojů o medaile plzeňská atletka nezasáhla.

Na ME se představila také sprinterka Linda Hettlerová

Poslední zástupkyní plzeňské atletiky na MEJ byla Linda Hettlerová. Ta nastoupila na tratích 100 a 200 m, a také do štafety na 4x100m. A právě ve štafetě zaznamenal svůj nejlepší výsledek, když spolu s českým kvartetem skončila na devátém místě.

„Do nominace České republiky se dostalo celkem šest našich atletů. Vezeme domů tři cenné kovy a jedno výborné čtvrté místo. Hned pětice z našich se probojovala do závěrečných finálových bojů a všichni se umístili v top evropské desítce. Mimořádný rok pro plzeňskou atletiku. Tleskat a gratulovat už nestačí. Tohle už je na slzy. Na slzy štěstí a radosti,“ hodnotil vystoupení Michal Černý, jeden z trenérů AK Škoda Plzeň.