Skvělý úspěch: Sportovní gymnázium Plzeň je nejrychlejší střední školou v České republice

Tým Sportovního gymnázia Plzeň vypálil rybník všem soupeřům a v konkurenci 292 týmů z celé České republiky ovládl Juniorský maraton – Běžíme pro Evropu 2019, což je největší běžecký projekt pro střední školy v ČR.

Vítězný tým Sportovního gymnázia Plzeň z Juniorského maratonu – Běžíme pro Evropu 2019. Foto: Eva Perglerová

Do finále postoupilo 31 nejrychlejších týmů, které dostaly možnost postavit se na start Volkswagen Marathonu Praha vedle elitních maratonských atletů. Z krajského semifinálového kola postoupil i tým Sportovního gymnázia Plzeň. Nadupaný tým namixovaný z atletů, běžkařů a jednoho triatlonisty ovládl finálové pořadí, když za sebou o více než minutu nechal družstvo Gymmnázia a SOŠ Jilemnice, které se může pyšnit šesti vítězstvími v této soutěži. Třetí skončilo Polské gymnázium Český Těšín, které doběhlo s více než čtyřminutovou ztrátou na vítěze.

O premiérový plzeňský triumf se zasloužil Jakub Karlach, Adam Horník, Tereza Sekyrová, Jan Pergler, Nikola Vimmerová, Jan Vosejpka, Kateřina Sedláčková, Martin Vlček, Martin Kočandrle a Philippe Carpentier.

Zatímco v Západočeském semifinále se atlet Jakub Karlach zhostil role finišmana, ve finále se juniorský mistr ČR na 800 metrů představil v roli startéra. A svoji úlohu zvládl na výbornou, byť si ještě před startem připravil pernou chvilku tak trochu ve stylu Gabriely Koukalové. „Organizátoři nás upozornili, ať se při rozcvičce moc nevzdalujeme. Když jsem se rozbíhal, ztratil jsem se v uličkách Prahy a začal jsem být nervózní. Naštěstí jsem to stihl na poslední chvíli,” vzpomíná Jakub na předstartovní zápletku.

To ale Jakuba nerozhodilo, stejně jako to, že místo „svojí“ osmistovky musel během štafety uběhnout 4,2 kilometrů. „Je to docela porce, ale měl jsem štěstí, že jsme se nedávno vrátili ze soustředění v Tatrách, kde jsme nabírali i vytrvalostní objemy. Proto jsem měl natrénováno,” zhodnotil Jakub Karlach, jak se vypořádal s délkou trati a nezapomněl zmínit ani skvělou atmosféru, která při závodu panovala: „I přes velkou zimu a špatné povětrnostní podmínky byl po celé trati nespočet fanoušků. I díky nim jsme všichni nechali na trati duši, předvedli své maximum a pomohli dostat Philippovi kolík do cíle na prvním místě.“

Na druhém úseku přebíral štafetový kolík od Jakuba Karlacha běžkař Adam Horník. Závodník Sport Clubu Plzeň má se štafetami bohaté zkušenosti, ostatně v březnu se spolu s Ondřejem Zunou a dalším členem vítězného týmu Martinem Kočandrlem stal mistrem ČR na trati 3 x 5 km volně.

„Skvělá atmosféra, která se jen tak někde nevidí, nespočet fanoušků a vůbec skvěle zajištěný závod, takto bych shrnul Volkswagen Prague Marathon. Běžel jsem druhý úsek (4-8km). Poštěstilo se mi běžet přibližně kilometr s jedněmi z nejlepších závodnic světa. Zatímco já jsem doběhl svůj 4 km úsek a rozdýchával toto tempo dalších 15 minut. Tyto ženy v něm pokračovaly dalších 34 km. Zasluhují všechen můj respekt, stejně jako všichni, kteří absolvovali celý maraton. Nám se závod vydařil na jedničku. Všichni členové naší štafety odběhli skvělý závod a díky tomu jsme se stali nejrychlejší střední školou v ČR. Je to skvělá zkušenost, spousta zážitků a doufám, že pojedeme příští rok obhajovat titul,“ věří Adam Horník.

Fotogalerie z Juniorského maratonu – Běžíme pro Evropu 2019

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Foto: Eva Perglerová

Třetí úsek běžela sprinterka Tereza Sekyrová, dcera olympioničky Ivany Sekyrové, která na čtvrtý úsek předávala dalšímu atletovi Janu Perglerovi. „K Wolkswagen maraton Prague nemůžu říct nic jiného, než jeden z největších a nejlepších závodu mého života. Já osobně jsem běžel čtvrtý úsek (12-16km). Hned po vyběhnutí až po ukončení mého úseku snad nebylo 100 metrů, kdy by mi někdo nefandil a taky kvůli tomu se mi povedlo posunout naší štafetu z druhého na první místo a k tomu ještě s nějakým náskokem. Byla to pro mě obrovská čest běžet s nejlepšími běžci světa a zároveň obrovská zkušenost. I když jsem na sebe byl po ukončení mého úseku velice pyšný, největší poděkování patří našemu skvělému týmu a ještě lepší partě, s nimiž jsem se mohl podílet na vyhře,“ svěřil se svými dojmy Honza Pergler.

O dojmy ze závodu se s námi podělil i Jan Vosejpka, který štafetu přebíral od Nikoly Vimmerové. „Juniorský maraton je výjimečný závod. Strávit víkend s dobrou partou a pak ještě běžet v závodě s takovou atmosférou hnaný týmovým cílem. Za tu trochu bolesti to určitě stojí. Běžel jsem mezi 20. a 24. kilometrem a štafetový kolík jsem dostal kousek za skupinou elitních žen a pak to začalo. První kilometr byl dobrý, ale pak jsem začal tuhnout, ale atmosféra tam zkrátka nedovolila zvolnit. Náskok naší štafety se mi podařilo lehce navýšit, takže jsem byl se svým výkonem celkem spokojený. Když jsem se dozvěděl, že jsme náskok udrželi i zbylých 18 km až do cíle, byl to skvělý pocit. Škoda, že příští rok už se nebudu moct zúčastnit,“ litoval šestý člen plzeňské štafety.

Velkým zážitkem byl závod i pro Kateřinu Sedláčkovou, která běžela sedmý úsek. „Volkswagen Prague Marathon byl jeden z mých nejlepších a nejvíce užitých závodů v životě. Před startem svého úseku jsem byla hodně nervózní, protože šlo o týmový závod a kdyby se mi něco nepovedlo, nezkazila bych to jenom sobě, ale i moc dobře rozběhnuté štafetě, kterou jsem přebírala na 1. místě. To po celou dobu mého úseku byla i moje velká motivace a díky úžasné atmosféře, která po celý závod panovala, jsem ani ke konci úseku téměř nezpomalovala, což u mě bývá špatným zvykem. Proto hodnotím závod i celý víkend strávený s partou skvělých lidí velmi pozitivně a moc všem děkuji,“ Kateřina Sedláčková.

 Podívejte se také na vizitku Jakuba Karlacha z cyklu Sportovní naděje Plzně (natočeno v r. 2018)