Sportovce Plzně čekají velké výzvy

Je to přibližně měsíc, kdy se Simona Spěšná (cyklistika) a Jonáš Forejtek (tenis) stali Sportovci Plzně 2018 v kategorii staršího žactva resp. dorostu. Jak se novopečeným nejlepším sportovcům Plzně daří a jaké výzvy je aktuálně čekají?

Simona Spěšná se musí vyrovnat s obtížným přechodem do vyšší věkové kategorie. Vstup mezi kadetky se jí ale v první polovině dubna povedl na výbornou. V závodě Českého poháru MTB v Kutné Hoře dokázala zvítězit, když porazila i vicemistryni Evropy Anetu Novotnou.

Simona Spěšná o víkendu přesedlala z horského kola silnici. Foto: archiv Simony Spěšné

Minulý víkend Simona přesedlala na silniční kolo, když vstoupila do Českého poháru mládeže v silniční cyklistice. Prvním silničním závodem mezi kadetkami pro ni bylo kritérium na městském okruhu v Kyjově, ve kterém dojela druhá. O vítězství Simonu připravil těsně prohraný závěrečný spurt s vítěznou Dagmar Hejhalovou z pražské Dukly.

V neděli byl potom v okolí Kyjova na programu závod s hromadným startem. Plzeňské závodnici se tentokrát bohužel nepodařilo zachytit nástup dvou závodnic, které si v dalším průběhu závodu musela sama sjíždět. To ji stálo hodně sil, které potom chyběly v posledním kopci. Výsledkem tak bylo třetí místo.

Jonáš Forejtek, král plzeňských sportovců v kategorii dorostu, se stejně jako další tenisté musí vyrovnávat se změnou v nasazování do turnajů, což přináší mnohem obtížnější cestu k bodům. Vznikly dva oddělené žebříčky ATP a ITF, dostat se z turnajů ITF na nejnižší turnaje ATP, tzv. challengery, je mimořádně obtížné.

Forest, jak se Jonášovi přezdívá, se ale výzev nebojí. Počátkem dubna vybojoval na juniorském turnaji ITF kategorie 1 v chorvatském Vrsaru titul v singlu. Plzeňský tenista potvrdil roli favorita, když jako první nasazený hráč prošel až do finále bez ztráty setu. Tři sety potřeboval až při vítězném finálovém utkání, ve kterém přehrál Brazilce Pucinelliho. K titulu z dvouhry Jonáš navíc přidal i semifinálovou účast ve čtyřhře.

V aktuálním světovém juniorském žebříčku Jonášovi patří sedmá příčka.

jonas-forejtek-0 (1)

Jonáš Forejtek (ilustrační foto). Foto: archiv Jonáše Forejtka.