„Super akce, parádní výkony,“ hodnotí ZODM dvojnásobný medailista Marek Hasman

Již v pátek startují v korejském Pchjongčchangu Zimní olympijské hry 2018. Olympijský plamen se ale v minulém týdnu rozhořel i v srdci Evropy. Na Olympiádě dětí a mládeže 2018 v Pardubicích bojovali v jedenácti sportovních soutěžích vyslanci všech krajů České republiky. Jak si vedli sportovci z regionu? Plzeňský kraj získal na Olympiádě dětí a mládeže sedm medailí.

marek-hasman-zodm2018

Marek Hasman při rozhovoru pro Českou televizi. K olympiádě zkrátka patří i plnění mediálních povinností. Foto: Archiv M. Hasmana

Zatímco při letní variantě Her výprava Plzeňského kraje přetavila svoje vystoupení v páté místo v celkovém pořadí krajů, ambice v zimních sportech jsou i s ohledem na geografické umístění metropole Plzeňského kraje a s tím spojený handicap v zázemí pro některé zimní sporty přece jen skromnější. Výsledkem byl zisk tří stříbrných, čtyř bronzových medailí a celkově dvanácté místo mezi kraji.

Kdo se o cenné kovy zasloužil? Hned dvě medaile získal Marek Hasman. V lyžařském orientačním běhu vybojoval ve sprintu bronz. Druhou medaili – stříbrnou – vyjel ve štafetě MIX starší spolu se svojí oddílovou kolegyní Annie Novotnou. „Super akce, parádní výkony, kamarádi a velká motivace do další sezóny,“ zhodnotil nedávnou skončenou Olympiádu dětí a mládeže nejúspěšnější medailista výpravy Plzeňského kraje.

A jak Marek viděl svoje vystoupení v jednotlivých závodech? „Necítil jsem dobrou běžeckou formu. Hned po startu jsem nezvolil optimální postup na první kontrolu. Ztratil jsem rozhodujících 10-15 sekund. Ale i přesto jsem byl spokojen v bronzem,“ ohlíží se za závodem ve sprintu.

Další medaile Markovi cinkla ve štafetě s Annie Novotnou. „Annie, má parťačka, mě překvapila výborným mapařským výkonem. Běžeckou formu měla, to jsem věděl. Po druhé předávce jsem věřil, že nějaká medaile bude. Soupeř z Libereckého kraje měl po druhé předávce kratší variantu, takže zlato bohužel nevyšlo. Radost ze štafetové stříbrné medaile byla obrovská, neboť jsme ji opravdu nečekali,“ uvedl marek Hasman.

Middle – to byl jediný závod, do kterého Marek nastoupil a nepřetavil start v medaili. Skončil na pátém místě.  „Věřil jsem ve své lyžařské kvality, ale tentokrát rozhodly dva postupy, kde jsem chyboval,“ uzavřel ohlédnutí za úspěšným vystoupením za ZODM Marek Hasman.

marek-hasman-2018

Marek Hasman na ZODM 2018. Foto: Archiv M. Hasmana

Stříbro ve snowboardcrossu vyjela Karolína Dobrá (Snow Rockets). O poslední stříbro pro výpravu Plzeňského kraje se postaral šachista Matouš Eret. Matouš byl v minulosti členem Družstva Gymnázia Plzeň oceněného v kategorii žactva mezi nejlepšími sportovci Plzně za rok 2015.

Na bronzový stupínek se v obřím slalomu postavil Adam Linhart (SC Zwiesel). Medaile stejné hodnoty putuje také do Klatov díky rychlobruslařce Markétě Mazancové (HC Klatovy). Na stupně vítězů se postavil také Štěpán Zuna (Sport Club Plzeň), který na 3 km klasicky skončil třetí.