Z Boleváku mezi nejlepší jachtaře světa

Bolevecký rybník dobře znají všichni Plzeňané. Je to jedno z nejoblíbenějších míst pro letní rekreaci, v zimě se tady kdysi těžil led pro věhlasný plzeňský pivovar. Zároveň je Bolevák mateřským „přístavem“ pro Jakuba a Terezu Dobrých, talentované jachtaře z místního klubu Lokomotiva Plzeň. Oba dva jsme vyzpovídali ve velkém rozhovoru pro web Sportovec Plzně.

Jakub a Tereza Dobrých

Foto: Archiv Jakuba a Terezy Dobrých

Tereze je 15 let, Jakub v lednu 2018 oslaví devatenácté narozeniny. Společně nechyběli mezi nejlepšími sportovci Plzně v kategorii dorostu za loňský rok, nadmíru vydařená pro ně byla i letošní sezona. Ve třídě RS Feva ovládli tuzemský šampionát, Hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže 2017, úspěchy ale vozili i z mezinárodních soutěží. Triumfovali v Evropském poháru, obhájili druhé místo na mistrovství Evropy a na mistrovství světa, kde skončili celkově sedmí (navíc třetí v mixu), byli vůbec nejlepší posádkou ze suchozemského státu. Jejich jména se objevila v nominacích ankety Jachtař roku 2017 v kategorii juniorů.

Výčet vašich úspěchů z letošního roku vydá na pěkně vydatné a dlouhé čtení. Jak to, že jsou sourozenci Dobrých tak dobří?

Společně: Tyto úspěchy jsou výsledkem naší tříleté spolupráce na jedné lodi, kde jsme se postupem času zdokonalovali. Myslíme si, že je velmi důležité, že si rozumíme a nevznikají tak na lodi zbytečné konflikty. Hodně též pomáhá, že nám rodiče poskytují na závodech výborné zázemí, takže se můžeme plně soustředit pouze na daný závod.

Jak jste se dostali k jachtingu a jaké byly vaše jachtařské začátky?

Jakub: K jachtingu jsem se dostal v 10 letech, kdy mne do jachetního oddílu Lokomotiva Plzeň přihlásili rodiče. Otec byl v mládí také aktivním jachtařem. Začínal jsem na lodní třídě Optimist. Před čtyřmi lety jsem musel kvůli svému věku změnit lodní třídu. Vybral jsem si RS Feva, která se mi velmi zalíbila.

Terezka: Ačkoliv jsem s Kubou jezdila po všech závodech, do svých deseti let jsem o jachtingu nechtěla ani slyšet. Poté na jednom lipenském soustředění jsem se odhodlala nasednout do lodi a od té doby jsem na Optimistu také závodila. Po Optimistu jsem přešla na lodní třídu RS Feva, která se mi velmi zalíbila a ježdění s Kubou mě moc baví.

Jak probíhá vaše běžná příprava?

Oba: Každý týden probíhají tréninky na Boleveckém rybníku a samozřejmě před velkými závody probíhají několikadenní soustředění přímo v místě závodu, kde se snažíme poznat místní podmínky, případně dotrénovat manévry nebo vytrimovat rychlost lodi.

Jachting je finančně náročný sport. Co všechno si musíte hradit sami a jak náročné je dát dohromady finanční prostředky, abyste se svému sportu mohli věnovat na odpovídající úrovni?

Oba: Dosud nám vše financovali rodiče, až letošní úspěšnou sezónu bylo možné čerpat na základě výsledků také dotace z Plzeňského kraje, z Nadace sportující mládeže a od Českého svazu jachtingu. Bez těchto dotací bychom některé zahraniční závody nemohli jet.

Byli bychom rádi, kdyby se i příští rok daly dotace čerpat, případně se vyskytl nějaký sponzor. Jachting je krásný sport, ale velmi finančně náročný. Jen pořízení nové lodi stojí okolo 250 tis. Kč.

Závodili jste už na mnoha místech u nás i v zahraničí. Kde je vaše oblíbená voda, kde to máte nejraději a proč?

Terezka: U nás mám nejraději závody na lipenské přehradě, neboť tam většinou dobře fouká a je tam i výborné zázemí na břehu. V zahraničí je mojí nejoblíbenější vodou italské jezero Lago di Garda.

Jakub: Z českých vod mám také nejraději lipenskou přehradu. Nejvíce se mi líbí v Černé v Pošumaví, jelikož je zde největší vodní plocha a nejlepší vítr. Na tomto místě se jelo minulý rok mistroství Evropy, kde jsme se umístili na druhém místě. Ze zahraničních vod mi nejvíce vyhovují podmínky v Nizozemsku. Jsou tam velké vodní plochy, stabilní silný vítr a vnitrozemské vlny, na které jsme z Lipna zvyklí. Vyhráli jsme tam například minulý rok mistroství Nizozemska nebo letos Evropský pohár a vybojovali sedmé místo na mistrovství světa.

Třeba při mistrovství světa panovaly při některých rozjížďkách docela náročné podmínky. Jaké podmínky vám nejvíce sedí?

Jakub: Podmínky se během mistrovství velmi měnily. Museli jsme zvládat jak téměř bezvětrné podmínky, tak i vítr o nárazech 15 m/s, při kterém se ostatním posádkám trhaly plachty a lámaly stěžně. Silnější vítr nám vyhovuje, ale tento byl již moc silný, a tak se nám nepovedlo jednu rozjížďku dokončit, protože jsme se převrátili. Naštěstí se lodi nic nestalo a my jsme mohli pokračovat v úspěšném šampionátu.

Terezka: Mně se dobře jezdí za slunečného počasí bez deště, sněhu a krupobití. Nejvíce mi vyhovuje vítr kolem 7 m/s. Při tomto větru většinou vyhráváme, což mě baví nejvíce.

Jakub a Tereza Dobrých

Foto: Archiv Jakuba a Terezy Dobrých

Jaký je váš nejvypjatější zážitek z jachtingu?

Jakub: Nejhorší podmínky byly asi loni na Lipně, kdy v květnu začalo sněžit, padat kroupy, vítr dosahoval kolem 10 m/s a teplota byla jen 5°C. Terezka byla po jednom dni závodu tak promrzlá, že nebyla schopna ani hýbat prsty na rukou a z lodi ji museli po závodě vynést. Takže nebylo jednoduché držet se na předních příčkách. Ale i v tomto nečase se nám podařilo vyhrát mistry republiky.

Terezka: Ve Španělsku se Kubovi udělalo velmi špatně z vysokých vln a bezvětří při dlouhém čekání na start. I přesto byl tento den nejlepší a zajeli jsme v jedné rozjížďce čtvrté místo.

Jaké odlehlé krajiny byste chtěli navštívit (předpokládáme, že na lodi)?

Jakub: Nejraději bych chtěl navštívit Nový Zéland, jak kvůli přírodě, tak i kvůli jachtingu. Také bych se hrozně rád podíval do Ameriky.

Terezka: Já bych se nejraději podívala do Anglie. V posledních letech se zde konalo již několik závodů a soustředění v lodní třídě RS Feva, kterých jsme se bohužel z finančních důvodů nemohli zúčastnit.

Tvoříte sourozeneckou posádku. To znamená, že spolu trávíte hodně času nejen doma, ale i při tréninku, na závodech,… Jak vzájemně vycházíte a nepřepadá jachtaře někdy ponorková nemoc?

Jakub: Vycházíme spolu velmi dobře. Jelikož jezdíme okruhový jachting, tak ponorková nemoc nás nijak nepřepadá. Na závodech si velmi rádi povídáme jak mezi sebou, tak i s ostatními posádkami, se kterými zažíváme spoustu zábavy.

Terezka: Líbí se mi jezdit s Kubou na lodi. Sice se občas pošťuchujeme, ale i tak se máme rádi. Když jsme na břehu tak se mohu bavit i s ostatními jachtaři a jachtařkami s kterými tvoříme výbornou partu.

Jakuba baví matematika a programování. Terezu zase jazyky. Souvisí vaše zájmy s tím, co byste chtěli v budoucnu studovat či případně jaké byste si jednou chtěli najít pracovní uplatnění?

Jakub: Chtěl bych se programování a matematice věnovat i dále. Plánuji studovat vysokou školu zaměřenou na informatiku.

Terezka: Letos končím základní školu a budu dělat přijímačky na střední školu. Jazyky mě moc baví, momentálně se učím anglicky a německy.

Jakub také hraje na kytaru. Co nejraději hrajete a jakou hudbu máte rádi?

Jakub: Hraji klasickou hudbu, přičemž nejvíce mě baví hraní v souboru. Doma poslouchám velké rozpětí hudebních žánrů, nicméně nejraději poslouchám instrumentální hudbu.

Terezka: Nejraději mám populární hudbu, ale více času strávím sledování videí na YouTube.

Jakub a Tereza Dobrých

Foto: Archiv Jakuba a Terezy Dobrých

Oba dva zvládáte velmi dobře sport i učení. Jakub je dokonce držitelem Ceny rektora ZČU v Plzni udělovanou ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Poradíte, jak úspěšně zvládat školu a sport? A vycházejí vám kvůli sportu ve škole vstříc?

Jakub: Vzhledem k mým studijním výsledkům a mimoškolním aktivitám (matematické, fyzikální a programovací olympiády) nemám problémy s uvolňováním na časově náročnější závody.

Terezka: Ve škole nejsou moc nadšení, že zameškávám vyučování, ale vzhledem k aktuálním jachtařským úspěchům mě bez větších problémů uvolňují s tím, že si látku vždy musím doplnit.

Opouštíte třídu RS Feva. V jaké třídě budete nyní jezdit a jak velká to bude změna?

Jakub: Nyní plánujeme jezdit lodní třídu 29er pod vedením vynikajícího plzeňského jachtaře Davida Křížka. Tato loď bude fyzicky mnohem náročnější, nicméně doufám, že nám bude vyhovovat a že se nám v ní povedou stejné nebo ještě větší úspěchy.

Terezka: Pro mě to bude změna veliká, neboť budu mít na starosti všechny tři plachty, a navíc budu muset být na hrazdě. Mám z toho obavy, protože loď má mnohem větší oplachtění a bude tedy rychlejší.

Jaké máte plány a cíle pro další sezonu?

Jakub: V příští sezóně plánuji skloubit závodění na 29eru, maturitní zkoušku a přijímačky na vysokou školu. Bude to náročnější než uplynulá sezóna, ale i tak chci vše zvládnout.

Terezka: Další sezóna bude pro mě také náročná, protože s jinou lodní třídou budu muset skloubit i přijímací zkoušky na střední školu.

Co všechno byste chtěli v jachtingu vyzkoušet. Lákal by vás jednou třeba námořní jachting, transatlantické závody apod.?

Jakub: Chtěl bych si udělat kapitánské zkoušky, abych se mohl jednou zúčastnit některých velkých námořních závodů jako kormidelník.

Terezka: Ráda bych se zúčastnila letních olympijských her.

Otázka na závěr. Říká vám něco jméno anglického spisovatele Arthura Ransomeho?

Oba: O tomto anglickém spisovateli toho moc nevíme. Jen to že se také učil jachtingu a to se projevilo i v jeho díle. Rádi si nyní od něho také něco přečteme.

Fotogalerie