Forejtek je Sportovcem Plzně 2019 mezi dorostenci. Staršímu žactvu kraluje Eva Matějovičová

Nejlepší sportovci Plzně roku 2019 v kategoriích žactva a dorostu se ve středu 24. června sešli v obřadní síni plzeňské radnice. Vyhlášeny zde byly výsledky ankety Sportovec Plzně 2019. V kategorii dorostu obhájil loňské vítězství tenista Jonáš Forejtek, kategorii staršího žactva kraluje Eva Matějovičová (sportovní aerobik). Vyhlášení prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Martina Baxy (článek budeme aktualizovat o fotografie).

Mladší žactvo – jednotlivci

V kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, se mezi kvintet nejlepších dostala Eliška Fialová (lukostřelba), Kateřina Chytilová (triatlon), Martin Panzer (kanoistika na divoké vodě), Viktorie Trůková (golf) a Ellen Zaradič (plavání).

Starší žactvo – jednotlivci

Titul Sportovec Plzně 2019 v kategorii staršího žactva tentokrát patří Evě Matějovičové, která se loni stala mistryní světa ve sportovním aerobiku.

Mezi další oceněné v kategorii staršího žactva patří Dan Hlaváček (golf), Tomáš Chocholatý (plavání), Kryštof Ruža (karate), nejlepší sportovkyně Plzně za předcházející rok Simona Spěšná (cyklistika) a Dan Syrový (skateboard slalom).

Dorost – jednotlivci

Titul pro Sportovce Plzně v kategorii dorostu obhájil tenista Jonáš Forejtek. Ten v loňském roce získal hned tři juniorské grandslamové tituly. Na Australian Open a ve Wimbledonu ve čtyřhře, na US Open ve dvouhře. Při své premiéře v českém Daviscupovém týmu pak přispěl dvěma výhrami v singlu.

Vynikajících výsledků dosáhli i další ocenění v kategorii dorostu mezi které patří Jakub Forejt (atletika), Michal Forejt (atletika), Jan Hašek (MTBO – Mountain bike orienteering, LOB – Lyžařský orientační běh), Petr Hrubý (Golf), Filip Ličman (atletika), Linda Suchá (atletika), Jan Šindelář (Slalom a sjezd na divoké vodě) a Veronika Tondrová (plavání).

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Součástí vyhlášení Sportovce Plzně v kategorii dorostu je také udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Cena rektora ZČU v Plzni je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Jejím držitelem za rok 2019 se stal Jan Šindelář, který se věnuje slalomu a sjezdu na divoké vodě. K předání této ceny z rukou rektora ZČU Miroslava Holečka dojde následně na půdě Západočeské univerzity.

V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:

Družstva – žactvo

BK Lokomotiva Plzeň, z.s., (basketbal)
DHC Plzeň z.s. (házená)
• PK Slavia VŠ Plzeň – mladší a starší žactvo
• TJ Lokomotiva Plzeň – posádka Ondřej Baštář a Petr Pelnář (jachting)
Talent Plzeň při Bolevecké základní škole, z.s. (házená)

Dorost družstva

AK Škoda Plzeň – společné ocenění pro družstva AK Škoda Plzeň (atletika)
TRIO AE klub Lady Plzeň z.s. (sportovní aerobik)
Hockey Club Plzeň 1929 (lední hokej)
Plavecký klub Slávia štafeta, z.s. (plavání)
Sport Club Plzeň z.s., (běh na lyžích)

Trenéři

Poděkování za dlouholetou práci s mládeží se dostalo třem trenérům. In memoriam byla oceněna trenérka lukostřelby a olympionička Barbora Horáčková. Dalšími oceněnými byl trenér atletiky Josef Čeliš, který se trenérské činnosti v plzeňských atletických klubech věnuje od roku 1971 až do současnosti a dlouholetý trenér karate Jan Pytlík.

Plzeňskou Trenérkou roku mládeže se potřetí v řadě stala Lucie Plašilová (atletika – AK Škoda Plzeň). Ta je podepsaná například pod úspěchy dvojčat Forejtových. Mezi trojici nejlepších dále patří Adéla Hasmanová (aerobik – Studio J&A Plzeň) a Jan Šípek (lukostřelba – 1. LK Plzeň).

„Připomínáme si tady rok 2019, který byl pro vás velmi úspěšný. My vaše úspěchy vnímáme také jako úspěchy města Plzně. Vždyť vy naše město svými sportovními výkony reprezentujete, a za to bych vám chtěl poděkovat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa k oceněným mladým sportovcům.

„Bylo mi potěšením předávat ceny nejlepším mládežnickým sportovcům. Jsem potěšen, že v Plzni se velmi dobře daří i jiným sportům než fotbalu, hokeji či házené .Vždyť nejlepší starší žákyní byla sportovní aerobička, cenu pro nejlepšího dorostence si odnesl tenista a cenu pro Trenérku roku si převzali zástupci atletiky,“ uvedl první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký do jehož gesce v Plzni patří i oblast sportu.

„Velmi mne těší jak výborné výsledky a v jak velkém množství se v nominacích na Sportovce Plzně objevuje. Svědčí to o tom, že se v Plzni sportu mládeže velmi daří. Je mi proto líto, že se mezi oceněné nedostala řada sportovců, kteří dosáhli vynikajících výsledků a ocenění by si též zasloužili,“ doplnil František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže.